Publikační činnost

Otevřený přístup (Open Access)

  • Otevřený přístup je definován jako trvalý a bezplatný online přístup k dokumentům (zejména pak plným textům) pro všechny uživatele. Tento statut v sobě zahrnuje volné a neomezené čtení, stahování, kopírování, sdílení, ukládání, tištění, vyhledávání a hypertextové propojování. 14. 9. 2010 byla Akademickou radou AV ČR schválena Politika otevřeného přístupu v AV ČR.

Otevřená data (Open data)

  • Publikování a sdílení dat v režimu otevřeného přístupu, který umožňuje okamžitý, bezplatný, trvalý a neomezený přístup k vědeckým výsledkům, je celosvětově stále více podporováno jak vědeckými institucemi, tak poskytovateli finanční podpory.
  • Zpřístupnění dat dle principů FAIR Data neznamená automatické zpřístupnění dat. Cílem je následovat princip „as open as possible, as closed as necessary“, tj. data zpřístupňovat „tak otevřeně, jak jen to je možné, tak omezeně, jak je nezbytně nutné“. Více informací »
  • V naší knihovně nabízíme autorům ukládání dat do datového repozitáře ASEP, který vyhovuje FAIR principům. Uloženým záznamům jsou přiděleny persistentní identifikátory handle a DOI a jsou zveřejněny pod licencí Creative commons.

OpenAIRE

  • OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe) je projekt, jehož cílem je vybudování infrastruktury a podpory pro otevřený přístup k výsledkům (recenzovaným výzkumným článkům) vědeckých projektů financovaných z prostředků Evropské unie (v rámci programu Horizont Evropa) a Horizon 2020. Do OpenAIRE jsou pravidelně sklízeny záznamy z databáze ASEP.

Evidence publikační činnosti AV ČR (ASEP)

  • Databáze ASEP obsahuje bibliografické záznamy o výstupech vědeckého výzkumu v ústavech AV ČR v úplnosti od roku 1993. Od roku 2012 se k bibliografickým záznamům ukládají plné texty dokumentů, od roku 2018 je možno ukládat popsané datové soubory (metadata + datasety). Bibliografické i datové záznamy jsou uloženy v knihovním systému Advanced Rapid Library (ARL) v modulu „Evidence publikační činnosti (EPCA)“, pro plné texty a datasety byla v rámci ARL vytvořena nadstavba – repozitář.
  • Data jsou veřejně přístupná buď prostřednictvím online katalogu Repozitář ASEP (2005), nebo lze využít webové aplikace Analytika ASEP (2009) k zobrazení bibliografických přehledů a grafických výstupů ústavů, oddělení i jednotlivých výzkumníků.

Vlastní publikační činnost KNAV

  • Vydáváme odborné publikace, časopisy, bibliografie a analytické soupisy starých tisků z vlastních fondů. Naši pracovníci přispívají odbornými články do českých i zahraničních časopisů i monografií.
  • Knihy a dějiny (obsah a resumé elektronicky)
    Časopis zaměřený na dějiny knihy, knihtisku a knihoven v českých zemích do poloviny 19. století
  • Informace – zpravodaj Knihovny AV ČR (elektronicky)
    Informační bulletin, vydávaný pro potřeby knihoven a středisek vědeckých informací AV ČR. Přináší organizační informace, přehled zajímavostí z oblasti knihovnických a informačních služeb, z ČR i ze zahraničí. Od roku 2011 pouze v elektronické formě.

Publikační činnost AV ČR

Kde publikovat

  • Správný výběr časopisu pro publikování je zásadní. Titul by měl být důvěryhodný, je potřeba se vyhnout pochybným/predátorským časopisům, které nedodržují etické principy vydávání (publikační etiku).

Predátorské časopisy

  • Cílem vydavatelů takových časopisů je snadný zisk, predátorské časopisy jsou založeny primárně k vybírání autorských poplatků, vydavatelé nedodržují etické principy vydávání (publikační etiku). Články neprocházejí kvalitním recenzním řízením, odborná úroveň je nízká. Nejsou jen predátorské časopisy, ale i vydavatelství, konference, sborníky a knihy.
  • Hranice mezi predátorským časopisem a méně kvalitním časopisem není jednoznačná. Prosazují se moderní formy predátorství – formální znaky predátorství již mají ošetřené, nebo se zpočátku kvalitní časopis změní – vydává větší množství článků, často ve speciálních vydáních – special issues. Predátorské časopisy obvykle mívají názvy časopisů velmi podobné prestižním časopisům, některé uvádí falešné indikátory – jiný impact factor než z databáze Journal Citation Reports. Často aktivně oslovují vědce se žádostí o článek, účast na konferenci.
  • Výběr kvalitního časopisu pro publikaci je důležitý, protože publikování v predátorském časopise není považováno za plnohodnotný výstup. Výsledky již zveřejněné v nekvalitním titulu není možné využít znovu pro seriózní publikaci.