Vytrženo z FotoPrůvodce a PhotoLIfe


Na fotografických stránkách FotoPrůvodce (FP) a na diskusním fóru el. podoby PhotoLife (PL), ale i na FotoAparátu (FA) probíhají odborné i méně odborné diskuse a občas dochází k událostem, ze kterých je patrno, že i fotograf je člověk. Dal jsem si tu práci a provedl jsem výcuc těch situací, kde od debat o fotografování či hodnocení vystavených snímků došlo k jistému úkroku stranou a najednou jsme se octli někde úúúplně jinde. Myslím, že to bývá vynikající osvěžení jinak celkem vážně vedených diskusí. Ohodnotí asi hlavně zúčastnění na těchto webech.


Snad jsem při zpracování neudělal někjakou chybu. V tom případě se omlouvám a pokud mě někdo upozorní, co nejrychleji provedu nápravu.


Vytahování filmu v co nejvtesi tme, seru Vytahování filmu "v co nejvtesi tme, seru" (FP)

Slaný Knížák Slaný Knížák (FP)

Kodak - Východ-člověk Kodak - Východ-člověk (FP)

Kamera vs. foťák Kamera vs. foťák (FP)

Vyvolávání v acylpyrinu Vyvolávání v acylpyrinu (FP)

Ptáče Ptáče (FP)

Zavírání očí Zavírání očí (FP)

xgas vstupuje na scénu XGAS vstupuje na scénu (FP)

Přední krytka Přední krytka (PL)

Přední krytka Jak na babičku?(FP)

Přední krytka Řasy(FP)

Přední krytka Noční zátiší(FP)

Přední krytka Meloun(FP)

Přední krytka Blondýnka nebo...(FA)

 

 Vytahování filmu "v co nejvtesi tme, seru"
 

Slavek:
Mam taky EOS 500N, 1. zaznamenam si stav pocitadla, 2. eos 500n ma volbu previnuti nedokonceneho filmu, zmacknu, film se previne a zatahne se i s koncem do kazety, 3. na vytahnuti konce z kazety mam tzv. vytahovacku filmu, HAMA, nebo viz Photo Life, tou vyndam konec z kazety 4. po vraceni do fotaku prislusny pocet policek odfotim manualem, nejkratsi cas s krytkou a v co nejvtesi tme, seru, nastavuju o jedno policko vic, takze pro jistotu take jedno pole obetuju,
...
 

ZdenekT:
Proboha, co ze to tam delas v ty "co nejvetsi tme"???!!!??? To jsem se snad prehlid :-)
 

Slavek:

K te nejvetsi tme asi takto. Jelikoz neverim, ze krytka na objektivu je tesna tak, ze nepropusti zadne svetlo a aby riziko osviceni exponovanych filmu bylo co nejmensi, snazim se vratit film tak, ze nastavim nejkratsi cas a co nejvic zaclonim a snazim se zalezt nekam, kde neni moc svetla, pak jen drzim spoust a kontroluju pocitadlo. Jestli ma nekdo radu jak jinak a lepe na to, sem s ni.
 

BS:
Frnaku frnaku, neodpovedels na otazku. :-))) Budu citovat: "a v co nejvtesi tme, seru, nastavuju o jedno policko vic". Tomu taky nerozumim. Co ma co delat hnojeni tveho policka potme s fotografii?
 

Slavek:
Uz bezte nekam. Kdyz zakladam rozfoceny film zpatky do fotaku, prejedu o jedno pole vic nez bylo puvodne nafoceno, to proto, abych nahodou nezmrvil predchazejici foto. A uz dost.
 

rt:
Nerozciluj se Slavku, to jen promluvil pan Vtipny.
 

FrnaK:
Vazeny BS ,
ptas se toho nepraveho , ja, tedy FrnaK takove obraty NEPOUZIVAM !!! "a v co nejvtesi tme, seru, nastavuju o jedno policko vic" psal SLAVEK, ne ja, promin jestli jsem Te zklamal.
FrnaK
 

BS:
No jo, trapny omyl. Nejak jsem si asi popletl odkazy.
 

lukas:
Diky za humor, takhle jsem se dlouho na techto strankach nezasmal.
 

tom:
tak jsem si to zkusil. nejdriv jsem navinul film zpet po tme, a pri dalsi prilezitosti jsem udelal totez na toalete. z toho plyne pouceni, ze seres-li ci ne, vysledek pri previjeni filmu je tentyz.

 Slaný Knížák


Autor: KET
Název: Motocyklista
 

Bundes:

Není to náhodou slaný M.Knížak? :-)
 

Bundes
tfuj nevím samozřejmě jestli je Knížák slaný, ale slavný snad jo ...
 

KET:

Jinak Knizaka zas az tak moc dobre neznam, abych vedel zda je ci neni slany :-)))
 

Ivo:
...
Btw, jestli je Knížák slaný nevím, jestli je slavný, tak asi jak u koho. Navíc se mi nezdá, že by na něj tento pán byl nějak podobný:-)
 

KET:
...
ad Knizak - u me slavny tedy neni ... i kdyz je mozna slany .-)
 

Ivo:
To KET: P.S. ke Knížákovi: u mne taky není slavný, spíš jako sůl do rány :-)))
 

Bundes:
Ale pánové při vši té averzi k tomuto miloučkému profesůrkovi jste si nějak popletli pojmy - "být pro (u) někoho slavný" - to já neznat. Slavný nemusí být přece někdo jen v tom pozitivním smyslu slova ... Slovo slavný může nabývat mnoha významů - tady jsem měl spíš na mysli slavný=všeobecně známý, což jste svými výroky potvrdili :-). Ale chudák Knížak zcela odvedl pozornost od vlastní fotky, což nebylo mým záměrem ... a stejně je mu podobný :-)).
 

radka:

Ale abych se vratila ke Knizakovi. Na rozdil od nej se mi ta fotka libi.

 


Kodak - Východ-člověk
 

Ivo Ryznar:
Znacku KODAK zna asi kdekdo, jejiho duchovniho otce take. Ale vite, odkud pochazi to jmeno 'KODAK'??? Z ceho to vzniklo???
Pokud ano, tak vyhlasuji soutez: KDO PRVNI ODPOVI SPRAVNE NA OTAZKU "JAK VZNIKL NAZEV FIRMY 'KODAK'" BUDE VITEZEM.

...
 

Ivo Ryznar:
Mno, v zasade mel rt a propagacni oddeleni Kodaku pravdu, to jmeno je skutecne vycucane z prstu. Ale v knize jsem se docet o presnejsim "vycucani" nazvu, i kdyz preference pismene "K" poprena nebyla. Btw, tady je original a cesky preklad citatu z Kodakovic webu. Preklad provedl WinTran 3.0 a stoji skutecne za to:

Today, company advertising appears around the world and the trademark "Kodak," coined by Eastman himself, is familiar to nearly everyone.
It was in 1888 that the word "Kodak" was first registered as a trademark. There has been some fanciful speculation, from time to time, on how the name was originated. But the plain truth is that Eastman invented it out of thin air. He explained: "I devised the name myself. The letter "K" had been a favorite with me - it seems astrong, incisive sort of  letter. It became a question of trying out a great number of combinations of  letters that made words starting and ending with 'K. ' The word 'Kodak' is the result." Kodak's distinctive yellow trade dress, which Eastman selected, is widely known throughout the world and is one of the company's more valued assets.
Thanks to Eastman's inventive genius, anyone could now take pictures with a handheld camera simply by pressing a button. He made photographers of us all.

Dnes, společnost inzerce zdá se okolo světa a obchod-značka "kodat," mincíř od Východ-člověk sebe sama, je obeznámený téměř každý člověk.
To bylo v 1888 že slovo "kodat" bylo první registrovaný jako obchod-značka. Tam je nějaká fantastická spekulace, občas , na jak jméno bylo začaté. Ale plochá pravda je že Východ-člověkvynalézt to bez tenkého vzduchu. On vysvětlil: "já jsem vymyslel jméno sebe. Dopis "K" byl FAVORITE se mnou - zdá se silný, ostrý druh dopis. To stal se otázkou vyzkoušet důkladně velký počet kombinací dopisů že udělal slova začínání a končí čím 'K. ' Slovo 'KODAK' je výsledek." KODAK'S zřetelný žluť obchod oděv, který Východ-člověk vybrat, je široko známý všude svět a je jeden z  společnosti více hodnocených stavů jmění.
Díky Východ-mužský vynalézavý duch, každý mohly nyní vzít obrázky s ruka-držel kamerou jednoduše stlačením knoflík. On udělal fotografy z nás všichni.
 

Martin:
Ted uz chapu proc nekteri cecho-(americani, atd.) mluvi tak jak mluvi. Urcite si udrzuji svoje znalosti cestiny pomoci programu WinTran 3.0 ;-)
Ha ha ha
 

Uda:
Ten preklad je super, malem jsem umrel smichy. Je to plocha pravda, ze Jirka Vychod-clovek udelal fotografy z nas vsichni. Jen mi uniklo, ze vyrabel mincire. Na firemnim vebu se pise o deskach, papirech, filmech, fotacich ale o pridruzene vyrobe minciru ani slovo. Program WinTran 3.0 si urcite koupim. WinTran 3.0 doporucuje proti depresim 6 z 5-ti psychiatru.
 

Bundes:
Ten program sice mám, ale jestě jsem jej nepoužil - jak tak koukám tak to občas pro vylepšení nálady zkusím, tak jsem se před monitorem opravdu již dlouho nezasmál - až jsem se skoro dotkl svého kolegy, který zrovna plkal po telefonu z nějakou děvou a myslel si, že se tak upřímně směju jeho tokání.
 

Kamil K.:
Považoval jsem tento text za běžný dopis mého kamaráda z USA, o kterém jsem si myslel, že se začíná už konečně učit česky - a on zřejmě používá služeb WinTran 3.0 -:)))
Rád bych se dozvěděl taky něco o těch "mincířích".
Každopádně bych vynalézavého Východ-mužského ducha považoval za průkopníka v oblasti kompaktních přístrojů, který mi umožnil "nyní vzít obrázky s ruka-držel kamerou jednoduše stlačením  knoflík"....-:)))
 

Ota:
Jů, to je žůžo, když člověk Východ ze mne udělat fotograf co zmáčknout knoflík.....a bez tenkého vzduchu k tomu...
 

Ivo Ryznar:
Uz to nevydrzim tutlat, takze zde je vyklad vzniku slova z knihy, na jejiz titul jsem si stale jeste nevzpomnel:-( Nazev KODAK (krom "minciroveho" prekladu firemnoho webu) je vlastne puvodne citoslovce. Panu Vychod-clovekovi tak pripadalo klapnuti zaverky. Jo, jo, my rikame "cvak, vyleti ptacek", Amici rikaji "kodak, vyleti ptacek":-)Kamera vs. foťák
 

Briese:
Chci si koupit novou zrcadlovku ve tride kamer jako jsou Canon EOS 50, Minolta Dynax 505, Pentax MZ3 nebo Nikon 70…
 

P:
Jestli shanis kameru, tak se vobrat na jiny forum. Jestli ses American, tak vez, ze EOSu 50 atd. se u nas rika fotak a ne kamera. A jestli ses Cech, tak se nauc cesky.
 

Tom:
Pan ultranacionalista se snad neurazi, pokud nebudu mit namitek proti kameram. Naopak, priblizenim se jazyku vyse zmineneho, bych mohl podotknout, ze bych se temer priklonil k vyrazu nasich vysvoboditelu, nez ke slovu prejatemu z jazyka nasich okupantu. Ale to jen na okraj. Rad bych prihodil neco o kvalite objektivu…
 

Další reakce na P:
dENIS M.:
Pozor mame tu cest s generalnim reditelem zemekoule!
Navic s polyglotem a odbornikem na lingvistiku a semantickou analyzu slova kamera, ktery je vystredni tim, ze pri psanem projevu pouziva obecnou, ci spise nespisovnou cestinu:).
 

Další reakce na P:
Honza Chladek:
Ale no tak ...
A pro priste: chces-li prispet k jazykove cistote nepouzivej slova "vobrat", "jiny" (forum), "jestli", "ses", "fotak". Spravne by tedy tvuj prispevek znel:
Shanis-li kameru, tak se obrat na jine forum. Pokud jsi American, tak vez, ze EOSu 50 atd. se u nas rika fotoaparat (fotograficky pristroj) a ne kamera. A jsi-li Cech tak se nauc cesky.
A pri alespon male trose zdvorilosti by ta posledni veta znela:
A jsi-li Cech pouzivej presnejsi vyrazy.
 

P:
Ne, pockej(te?), Honzo Ch., to je nedorozumeni, ja pouzivam obecnou cestinu, rekneme, ze to v psanym projevu není uplne bezny, ale de to, kdezto pouzivat slovo KAMERA misto FOTAK (coz lidi, ktery si chtej pripadat jako Americani, delaj), je proste skandal.
(Abych predesel pripadnejm namitkam, vim co znamena slovo camera v puvodnim vyznamu, vim co vo slove kamera říká Slovnik cizich slov, ale zkratka rikat fotaku kamera je humus)
 

Honza Chladek:
Skandal, humus ...
Zajimalo by mne, jake vyrazy pouzijes (pouzijete - pouzil jsem tykani ve shode s puvodni odpovedi) pokud skutecne dojde k necemu skandalnimu. A zda se, ze nejsem sam, kdo pouziti techto vyrazu povazuje za zbytecne nezdvorile, nebo dokonce vulgarni ci agresivni. Myslim ze zalozim "Spolecnost proti zbytecnemu pouzivani silnych vyrazu" :-). Nastesti ucastnici tohoto fora jsou vesmes slusni a zdvorili lide, takze prispevky v tomto tonu se zde prakticky neobjevuji, za coz vsem zucastnenym dekuji. A zaroven je prosim o udrzeni teto urovne.
Ale abych konecne ukoncil toto jazykove zakouti: vyraz "kamera" nemusi byt nutne znakem hrani si na Americana. V dobe vzniku fotografie se slovem "kamera" oznacovalo zarizeni pomahajici malirum v realistickem zachyceni skutecnosti (camera obscura). V te dobe samozrejme o "kamere" (kinematograficke kamere) nebylo ani vidu, ani slechu. A tak aby se nova kamera (mimochodem principialne shodna s obscurou, "jenom" tam pribylo zachyceni obrazu) odlisila od stare kamery (obscury), dostala privlastek "fotograficka". Vyrazy fotograficky pristroj, fotoaparat (zkracene fotak) k nam pronikly pozdeji asi z nemciny - takze kdo je pouzije chce si pripadat jako Nemec :-).
 

Radek:
Spory o slovicka a o to kdo je spisovnejsi mi pripadaji naprosto malicherne. Faktem vsak je, ze k rada lidi chce vypadat svetove a tak pouziva zbytecne anglicke vyrazy, amerikanismy nebo jejich ceske zkomoleniny. V pripade, ze existuje cesky ekvivalent, cimz je fotoaparat, fotak, tak proc ho nepouzit. Pokud vsak neexistuje nahrada, tak nic jineho nezbyva.
 

rt:
Naprosto souhlasim, a samotneho me pouzivani zbytecnych anglickych vyrazu irituje, ale sam to delam asi tak dvacetkrat denne behem te pulhodiny co denne cesky mluvim. Takze bych se chtel primluvit za lidi podobne postizene, aby jste nad nimi zamhourili oko :-).
 

BS:
Vzhledem k rychlosti modernich "fotaku" v poctech snimku za sec. je oznaceni "kamera" docela na miste, nemyslite? Takovy film z F5 by se dal nekolik vterin promitat v kine.:-)))
 

Stanislav:
...miluju anonymy...
No nevím, znění původní odpovědi ve které se odsuzuje slovo kamera vyznívá daleko vulgárněji asi jako každý anonymnídopis, že ano P?
Stanislav J
 

P:
To sem rad, ze me milujes, neanonyme. To teda pardon, ale tak to zas ja nevim, jakej je rozdil mezi tim, kdyz napisu P a treba Stanislav J nebo nakou jinou zkratku nebo prezdivku, kterejch se tu vobjevuje milion, to je teda peknej nesmysl. To bysme museli uvadet svy adresy, aby to nebyl anonym. Ale to uz zaciname zabredat do sporu, ktery sem nepatrej a nikam nepovedou.
Ja uznavam, ze ta puvodni odpoved byla naformulovana trochu vostrejc, i kdyz nevim jestli zrovna vulgarne, tak byla proste trochu podrazdena, no, myslim, ze se zase tolik nestalo, ze to ten clovek to urcite unese.
 

Jindra:
No nevim jestli by mi bylo milejsi kdyz by mi na nejakem fotosetkani nekdo rikal treba "Z" nebo "Jindro". Ale to je asi na kazdem z nas.
Jindra Z.
 

Briese:
Prijmi (prijmete) me opravdu vrele diky za opraveni me velmi hrube chyby. Tva (vase) odpoved vnesla do nastolene problematiky (opticka a mechanicka kvalita objektivu s promenlivou ohniskovou vzdalenosti) opravdu jasno. Zaroven jsem uvital, ze jsi (jste) mne ukazal ten pravy jazyk, kterym je nutne psat prispevky. Snad se polepsim. Nicmene," na jiny forum se vobracet nehodlam, pac sem fest rad, ze sem nasel toto". Co se anonymu tyce, muzes si povsimnout, ze skutecne jen ty jediny neuvadis adresu (byt jen e-mailovou)-maly link v zahlavi prispevku. Zaroven bych chtel podekovat ostatnim za nazory k tematu a ukoncit tahanice o 1, slovy jedno, slovo. Je to proste "skandal".
 

Jaja:
Ale panove…
Plytvejte svoji energii radeji na to abyste si navzajem pozorumeli. Jestli Vam o porozumeni nejde, tak si dejte nekde soukrome do nosu a nereste to rozvlacne na foru. Snad tu nebudeme zavadet "flames" jak to delaji Amici.
 

David Pešek:
Tak k tomu vsemu uz jen snad no comment...;-))

 Vyvolávání v acylpyrinu

Cvakal:
 Ahoj na Fóru,
má někdo praktické zkušenosti s negativní vývojkou FOMA Excel a filmy T200, Ilford Delta 100, popř. FUJI Neopan 400 ?  …
 

BS:
…  Dost mne zaujaly informace o XTOLu a Excel je dle vyjadreni zastupcu Fomy vyvojka stejnych vlastnosti, ale za ctvrtinovou cenu. Chci totiz zkusit vyvolavat v acylpyrinu (pry hlavni vyvolavaci latka misto hydrochinonu, za chvili asi dojde i na to povestne kafe :-) ).
 

honza:
Zpletl sis leky. V Xtolu neni acylpyrin (kys. acetylsalicylova), nybrz vitamin C (kyselina askorbova).
 

BS:
To je fakt, zapomnel jsem, ze pri vyvoji zjistili, ze s acylpyrinem se prilis zahriva emulze a bobtna horkem, coz delalo velke zrno. Proto jej nakonec Vychod-muz Kodak nahradil Vitaminem C. Ale Foma ve spolupraci s Fotonem a Galenou prisli na to, ze velmi maly pridavek vitaminu A tomu jeste pomuze, zpusobuje totiz ostrejsi videni. A vznikl Excel.
 

Tomas Hruby:
 Kdyz uz to bereme takhle nevazne, vite ze Excel je registrovana obchodni znamka Microsoftu? Navrhuji okamzite nabonzovat Fomu a nechat je zavrit :-)))))
 

zimage:
 tak me napadlo k tomu Microsoftu, ze by mozna potreboval na ty svy softwary taky nakou lepsi vyvojku :-)))
 

martin:
BS pise: A vznikl Excel...

To jako ex-celaskon? :-))))
 

BS:
Jo, v sumivych tabletach. Pavel Roubic prece napsal, ze je priprava teto vyvojky velmi snadna. :-)
Jeste k tomu vitaminu A. Vyvojka se dodava ve trech dilech, A, B a C. Dily B (borax) a C (vlastni vitamin C) se rozpousteji ve vode, dil A (vitamin A) se pro zvyseni dojmu ostrosti polyka 1 hodinu pred zapocetim vyvolavani. Ale pozor na predavkovani. Dodane mnozstvi je na 10 filmu, ne abyste to do sebe nacpali najednou pri prvnim filmu.
 

ZIZA:
Kyselina acetylosalicylova se do vyvojky se asi fakt moc nehodi, ale - bastliri! - znate pouziti tabletky acylpyrinu pro letování smaltovaných drátků? Můze se hodit i pri domacich opravach fototechniky:-)))
 

tomashr:
Jee, to jsi me potesil! To vis, ze to znam a jsem rad, ze to pouziva taky nekdo jiny...
 

FrnaK:
 Dobry den, jsem tady novy a tak se chci zeptat. Pane fotografe, slysel jsem, ze se nektere filmy daji tzv. pushovat. Chci se tedy zeptat, meni se u pushovaneho filmu pri vyvolavani take davkovani dilu A ( vitaminu A ) ???? Napr. kdyz 400-stovku naexponuji jako 1600 . Co potom s dilem A ?? A jeste jeden dotaz, mohu dil A rozpustit ve vode a aplikovat nitrozilne? Dekuji vsem za odpovedi a dobre pritmi . ( rika se to tak, ne ? )
 

BS:
 Davkovani dilu A pri pushovani zustava stejne, rovnez nitrozilni aplikace nema vyraznejsiho ucinku. Ovsem je mozny tzv. "extended push proces", ktery spociva v expozici jakehokoli filmu na jakoukoliv citlivost (napr. 100->50000) a v nahrazeni dilu A dilem THC (Terrible High Color) ci LSD (Laboratory Saturated Developement), ktery je ovsem nutno dokoupit samostatne ve specializovanych prodejnach (neni soucasti baleni a ani Galena jej zatim nedodava). V tomto pripade na filmu uvidime vynikajici kresbu, polotony, velmi syte a zive barvy a ostrost predevsim pri nizsich hladinach osvetleni (low light situations), tzv. latentni obraz. A z takto vyvolaneho filmu mame opravdu velkou radost! Bohuzel se zatim nedodava pozitivni papir, ktery by byl schopen prenest tak vysoke rozliseni a sytost.

Dekuji vsem za odpovedi a dobre pritmi . ( rika se to tak, ne ? )
Mily greenhorne, zda se, ze tve zkusenosti s praci v temne komore opravdu nejsou prilis ohromujici, alespon ja si v tomto pripade preji naprostou tmu a preji ji i tobe. Pritmi je na
..... Tma rulez!!!
 
 


Ranní ptáče dál doskáče

Subj: Rani ptace dal doskace!!!
Dancin 06:43:41:
A nechrapejte vsichni do 9 hodin. Mezi sestou a sedmou rano je tady totalne mrtvo!
Rani ptace dal doskace :-)))
 

Subj:Rani ptace dal doskace!!!
Dancin 06:45:21:
Omluva: Ranni ptace by z te chyby mohla ranit mrtvice.
 

Subj: Re: Ranni ptace dal doskace!!!
Dancin 06:45:58
Jeste titulek opravit...
 

guffy 06:58:15:
To mas z toho, ze jsi od sesti vzhuru! :o)
 

JanHl:
Tohle ranní ptáče by mělo radši spát :-))).
 

ModrejPes:
To ma ale jeste pokracovani:
Pozdni kocka ptace docka!
 

TomasN:
Alebo ako napisal Egon Bondy:
Ranni ptace dal doskace,
az ho kopnu, tak zaplace.
 

Subj: Ranni ptace bez lahvace vubec nikam nedoskace.
zdes:
Nazev rika vse :-)))
 

BS:
Dno lahvace je docela dobry zmekcovaci filtr pro CB fotografii.
 
 

Otak.
Víčko lahváče je světlotěsnou krytkou na okulár při focení ze stativu na zabránění vniknutí rafinovaného světla zezadu.
Výhodou je, že za ranní mlhy lze, po odstranění víčka, již během osvitu konzumovat lahváče.
Dno lahváče se použije jako soft-předsádka později.
 
 

(reakce na zdes)
ModrejPes:
Omyl!
Ranni ptace bez lahvace doskace jen do buface.
No, a tam prave prichazi ta prava chvile pro pozdni kocku, ktera si samozrejme prisla pro zmekcovaci predsadku.
 
 

arnost:
samozrejme u buface.
 
 

Otak:
Chápu svůj omyl. V bufáči kočka kryta rafinovaným zadním světlem uzme okulár ptáčete, který nebyl zajištěn
víčkem lahváče. A je po expozici.
... detektíf si spletl lahváčové střepy s pohozenými T-krystaly (vyvolanými slzami ptáčete) ...
 
 

Otak:
Pro důkaz jsem šel bez foťáku na oběd do bufáče a zjistil jsem:
Z pražského bufáče:
Kočka ptáče neutrhne od lahváče i když smutně víčka počítá.
 
 

Luky:

Ranní ptáče těžko skáče,
a tak v koutku samo pláče,
doneseme do bufáče,
nacpeme ho do lahváče,
ať nás nechá spát.
 
 


Zavírání očí


Autor: (pecenac)
Zjistil jsem, ze kdyz zakladam film do vyvojnice, mam zavrene oci. Zavirate je taky?


Autor: (HansH)
Ne


Autor: (ZdenekT)
Já je třeštím

 

Autor: (Jakub)
Já nevím, já na sebe ve tmě nevidím :-)

 

Autor: (Jaja)
Urcite ne - vzdycky se koukam, kudy kterou skvirou mi do koupelny leze zbytkove svetlo abych si aspon k nemu sedla zady. :-)

 

Autor: (JanHl)
Taky jsem vždycky hledak zbytkové světlo a sedal k němu zády.
Až mi jednou babička rozsvítila a nebylo co hledat (ani vyvolávat).

Autor: (KET)
... a od te doby hledaji babicku, ne? .-)))
Jinak ja oci zaviram ... cvok, ze? .-)

 

Autor: (Marlou)
Nezaviram, netrestim, stojim zady ke zbytkovemu svetlu a modlim se, at moji cvrcci neotevrou koupelnu :-))

 

Autor: (VP)
To ja oci nekdy zaviram, obzvlast kdyz film spatne leze do vyvojnice. Ovsem zadneho zbytkoveho svetla se nebojim, protoze ho zandavam ve dne, a to je svetla kolem vsude dost :-)

Autor: (Jaja)
Marlou píše: :Nezaviram, netrestim, stojim zady ke zbytkovemu svetlu a modlim se, at moji cvrcci neotevrou koupelnu :-))

Ja tedy nevim - jeden se zavre pri vyvolavani s babickou (JanHl) a druhy se nezamyka pred detmi...jsem myslela, ze to je zasada c.1 aby se udelaly zatarasy, barikady, zamklo se na 9 zapadu aby nefotici plebs nemel sanci nic pokazit (staci, ze si to fotograf umi pokazit sam, ne?)

Autor: (Marlou)
Jojo, dokud byl zamek funkcni, tak jsem se zamykal, ale co jsem ho rozbil, tak se modlim :-))

Autor: (rovar)
No, ja ted navijim filmy ve fotorukavu, ale svetlo kolem sebe omezuji na co nejnizsi mez.
Kdyz navijim v koupelne bez okna (nejde tam zamknout), tak nohou drzim dvere a pres kliku mam A4 s napisem neotvirat!!! - tak koukam kolem sebe, jestli neuvidim nejakou skviru a vzdycky si ji vsimnu az jsem delsi dobu ve tme a filmy jsou navinuty... Takze ted volim nejcasteji fotorukav + koupelna a koukam kolem sebe jak zbesilej :-)

 

Autor: (Pavel Medek)
Marlou píše: ........a modlim se, at moji cvrcci neotevrou koupelnu :-))

Po zkusenostech, ze modlidba ani vyhruzky nezabrani prckum rozsvitit v koupelne, je nejprve zamknu v pokoji pak zamknu sebe v koupelne a zavru oci.

 

Autor: (Rass)
Konečně nějaké pořádné téma. Já to mám jak kdy, když si dávám pozor tak koukám, když ne tak zavírám. Zbytkové světlo nemám. Mám tmu. Na to je jediný lék, používat filmy ( doufám zě se bavíme o čb filmech ) vyvolávané procesem C41, třeba Ilford XP400 , nebo Kodak T 400 CN ( ale ty ceny ). Tady je ovšem podmínka že si C41 neděláte doma. Potom klidně můžete třeba mrkat ( na odsluhu minilabu, teda pokud za to stojí ), a budete úplně normální.

 

Autor: (KET)
Taky neni spatne reseni zamykat se s nefoticim plebsem v kouplene a mit tak tmynicice pod kontrolou :-) no jo, ale cekame uz ctvrte dite :-))) ono to zamykani ma i sva uskali :-)))

 

Autor: (AlmaMater)
Jo, taky mam oci zavrene - kdyz nevidim tu tmu, tak se mohu lip soustredit :-))

 

Autor: (TomŠö V)
Já mám oči otevřené,protože si při zakládání většinou čtu nebo koukám na televizi.

 

Autor: (army)
TomŠö V píše: :Já mám oči otevřené,protože si při zakládání většinou čtu nebo koukám na televizi.

Mluví se tady o zakládání filmu do vývojnice nebo zakládání rodiny? :)
No, proti gustu...

Autor: (vajico)
Na zakladani pri televizi pozor, ja kdesi cetl, ze to ma velmi neblahy vliv na sexualni prozitek...teda mluve o zakladani rodiny. Jinak ja oci trestim a pozoruji v naproste tme svou vlastni auru. Je krasne patrna, zejmena pak proti skvire pode dvermi, nevim proc zrovna tam.

 

Autor: (BS)
Ja je zaviram, to abych zamezil pristup zbytkovemu svetlu.
A vyplazujete u toho jazyk? Treba pri zakladani Beanovy Superie?


 


XGAS vstupuje na scénu

Název: Re: Uz s tim fotografovanim jdete do prdele
kdy: 2000-10-24, 10:15:12
Autor: (XGAS)

Autor: (Pavel Medek)
Konecne se nekdo nestydi za svuj nazor.

 

Autor: (ZdenekT)
No jo vidis, to neni tak spatnej napad. Popremyslim o tom.

 

Autor: (Stepank)
Vzhledem k tomu, kolik mne pripravy vystavy uz staly a jeste budou stat, mozna ze by bylo uzitecnejsi to prochlastat... Myslim, ze by to mohla bejt nekolika tydenni nostop party..., kdo se prida???

 

Autor: (ZdenekT)
Bezva, ja bych taky prispel. Ale nez vsecky ty kramy fotograficky prodam, bude to chvilku trvat.

 

Autor: (Jason)
Skoda ze jsi to nenapsal drive, prave jsem si koupil novy fotak a ted si rvu vlasy co jsem to udelal za pitomost :-)))
Nebo je to Tva reakce na fotku od Lecter s nazvem Pozadi???

 

Autor: (Lecter)
Ja cekam na reakci ve fotogalerii, a hele, ona prisla do fotofora! =o)))

 

Autor: (XGAS)
Vzdyt je to hrozny takovejch penez a hovno z toho koho by to taky bavilo dat 10000 za aparat a mit padesat vobrazku a este k nicemu co z toho mate udelat fotku listu nebo kusu dreva a takovy penize v tom. je to vopravdu ukrutny

 

Autor: (MartinH)
Nezapomnel jsi jednu nulu? :-))

 

Autor: (Jarda_K)
Nezapomnel, tou nulou je ON.

 

Autor: (XGAS)
Prokristapana k cemu???? to je copak to budete nekde prodavat? kdybyste z toho alespon meli nerjakou klrunu

 

Autor: (David)
Tak, a ted jeste jednou, ale cesky.

 

Autor: (ZdenekT)
:Prokristapana k cemu???? to je copak to budete nekde prodavat? kdybyste z toho alespon meli nerjakou klrunu
Furt se snazim ziskat z toho nerjakou klrunu , ale nikdo nevi, co to je, tak mi to nechtej dat. Ja tam na to tvy doporuceni asi fakt pujdu. Co tady bez klrun.

 

Autor: (XGAS)
Je tedy pravda, ze blesk pouzivam vetsinou na reportazni foceni (koncerty, kostely mistnosti....) a bily papir jsem s nimy jeste nefotil.

Je tohle mozny? voni ady fotografujou bily papiry na filmy za 100 korun drahym aparatem proc se radsi nevyfotogreafujou nekde vlese staci na to lednoduchej aparat z bazaru za padesar korunek a fotky jsou jedna radost lepsi nez vyhazovat takle panize a nicit si voci

 

Autor: (BS)
Konecne jsem pochopil... Jdu do lesa zakopat svuj fotak zabaleny do bileho papiru... A prilozim nejaky film, at mu tam chudackovi memu neni smutno.

Je to hrozny pocit, kdyz se cloveku zjevi tato kruta pravda. :-(

 

Autor: (Hobl)
No vydys ty kluku jedna, to ja ze me to nanapadnulo uz drivejic, vzdyt ja moch takovych korunek uz mit doma pod polstar anebo za pivo utracenych a voci no ty ja ted mam snad uz jen pro plac jak jen sem moch takhle blbe si je nicit.
Zase nam neco chytryho napis to my tady moc potrebovat takofachle prima bezva rada a k nezaplaceni.

 

Autor: (Jaja)
No, jak to beres. Treba Ti to muze dat rozhled. Hmatatelne vysledky tehle cinnosti jsou u amateru myslim vedlejsi.

Taky si muzes misto toho kazdej den lejt v hospe pivo do hlavy, pak doma po navratu zbit deti a zenu. Nebo muzes misto toho psat basne, venovat se adrenalinovejm sportum, rejpat se v hline a sledovat v TV receptar nebo se tvrde venovat obchodu a vydelavani penez. Jde o to, jake z toho pak mas pocity. Kazdej je nejak ulitlej, a nektere ulety aspon tolik nediskriminuji okoli.
Proc Te to tak stve? Chces tomu prijit na kloub nebo jen vyjadrit svoje opovrzeni? Nebo mas jen mruk a stve Te celej svet?

 

Autor: (StepanK)
Taky si muzes misto toho kazdej den lejt v hospe pivo do hlavy, pak doma po navratu zbit deti a zenu.

To je ten spravnej vodvaz Jajo, nasla jsi ten pravej duvod naseho konicku :-))). S tim se neda nez souhlasit.
stepank

 

Autor: (Hobl)
Ale to prece neni nic proti nicemu. Proc bych nemoh pres den fotit, vecer si lejt pivo do hlavy a vecer jako takovou peknou tecku zbit zenu a deti? To je fakt podnetnej navrh, budu o tom vazne uvazovat. Dik

 

Autor: (TomP)
A treba je zmidlit tim fotakem, kdyz uz jsem ho koupil :-)))

 

Autor: (XGAS)
Nojo vy musite mit aparaty za desetitisice to my kdyz jsme byli v roce 1953 v rusku to byly veci tam nas vyfotograrfovali ¨v kolchoze jak jsme pili medovinu a obrazek dali i do skel a k tomu nam dali maly pristrojek pro svetelne obrazy muzusi obrazek vrhnout na stenu ale to vy asi neznate to je ta dnesni doba. Malinky aparat sklapeci do kapsy a jake delel obrazky a jeste ve skle. driv se zilo usporneji udelalo se na film 40 obrazku a dneska jenom 10 je to cele zvracene. vyhazujerme penize a hadate se o nejako ostre body a dokonce i vyvolavate filmy nikdy jsme to v domacnosti nemeli a taky jsme byli zivi a to jemi uz 35 vnuk me opustil k pocitaci ze je to prej nejaky forum
TomP píše:

:A treba je zmidlit tim fotakem, kdyz uz jsem ho koupil :-)))

Proc budete aparat namacet do mydlin kdyz vite ze vody mu popskodi harmonikua

 

Autor: (XGAS)

Mne neni 35 ale 85 to ty dnesni pocitace si to spatne pisou. kdyz jsme fotografovali se drive na venkove u koni nebo v rusku ro byly jine aparaty to byste koukali. delali jsme fotokopie v ramku to bylo neco a ne jako dneska kdy plat na aparat nestaci a filmy stoji 100 korun. driv stal film 2 koruny a v rusku i min a barevne obrqazky ve sklech uz ani neznate ty se daji vrhnout i na stenu. Prokrusta kam to speje?

 

Autor: (Kamil K.)

XGAS píe:
: barevne obrqazky ve sklech uz ani neznate ty se daji vrhnout i na stenu. Prokrusta kam to speje?


Ja z techto prispevku asi taky brzy vrhnu na stenu ....

 

Autor: (JirkaJ)
...vdyt to predce musis videt sam, ze uz se svymi prizpevki ponekud zaostavas a jaksi se schiluje k tomu, ze te tu nudou vsychni ingorovat... vymislej si neco vtiponejsiho, nebo radeji napis knihu - treba rusky

 

Autor: (Pavel Medek)
Ted jsem si ten thread cely precetl a muzu rict, ze takhle jsem se uz HODNE dlouho nezasmal. Doufam, ze ho da ZdenekT do sbirky dobrych threadu (skener - samomluva, nebo uplne cerna tma).

 

Autor: (JanHl)
Když se kouknu, kolik me to vybavení stálo, bylo by to tolik otrav alkoholem, že si radši koupím (opet) neco k fotáku.

PS : technická poznámka, v ..... nelze fotit, je tam tma, takže tam jít fakt, ale fakt nemužu


Autor: (zdes)
No me uz to taky nebavi, porad vyhazovat prachy za filmy, ktere pak zkazim nejakejma hloupejma obrazkama. A protoze po teto vyzve zrejme vyrazne stoupne nabidka pouzitych fotaku a objektivu, preorijentuju se na sberatelstvi :-). Pro zacatek jen na Nikony, takze mailujte, piste, volejte, vykupuji levne objektivy od Nikona :-D.

 

Autor: (jezekp)
Sakra, kdybych si ja, pitomec, uz na zacatku roku spocital, kolik me budou stat jenom filmy a jejich zpracovani, tak bych se klidne mohl za to dalsi tyden valet v pohode u more a nebat se pritom, ze mi nekdo neco slohne.
Ovsem tam, kam m. j. i mne XGAS posila, se mi moc nechce. Slysel jsem, ze prej nic moc ... :-)).
To si radsi pujdu koupit nejake dalsi filmy.

 

Autor: (BS)
Dobrej napad pro workshop abstraktni fotografie a struktury. Jen jeste vyresit to osvetleni, myslim, ze olympus dela nejake objektivy i s blesky pro tento ucel.

 

Autor: (JirkaJ)
Ženo moje milá, nenapsalas to náhodou ty, jako reakci na to, že jsem si konecne zacal hledat jinou modelku?

 

Autor: (Ales)
BS píše:
:Dobrej napad pro workshop abstraktni fotografie a struktury. Jen jeste vyresit to osvetleni, myslim, ze olympus dela nejake objektivy i s blesky pro tento ucel.

To zvladne obycejny endoskop :)

Autor: (nick)
No jo, ale jakou výbavu si na to mám porídit? Kruhovej blesk? Není moc velkej?

 

Autor: (Lecter)
Možná by staril i docela malickej... takovej kroužkovej =o))
Já mám narozdíl od vás tu okolu tu výhodu, že jsem do toho zatím nenacpal až zase tolik penez, takže když s tím seknu ted hned, prodelám v podstate mín... =o) 

 

Přední krytka   (Pavel )

Nevíte kde se dá sehnat přední krytka k objektivu Sigma průměr 58mm (se stříbrným nápisem). Sem přešel na větší průměr díky vymezovacímu kroužku na uchycení polarizačího filtru, kvůli sjednocení mých objektivů na jeden polarizák. Ale teď scháním přední krytku. Jasně, řešení je koupit ho orig za hodně peněz, ale probůh je to jen kus plastu. Takže návrhy v prodejně Canonu 650 a více mě iritovaly :-( Jo a ještě nejlépe v Brně. Dík Pavel

 

Qwert
No, myslim si, že je úplně jedno od koho ta krytka bude, nééé.....tady v PL Shopu je Pentaxácká za 160,-Kč. Pravda, s dobírkou je to přes 200,- , ale co třeba nějaký bazary v Brně. Petr

 

Pavel
Bazary jsem zkoušel a nikde nic, a jedno mi to není, přeci na Canonu nebudu mít Pentaxe :-( Vysloveně mi jde jen o Sigma, spíš jsem doufal jestli někdo nemá doma jeden navíc.

 

Qwert
No já nevim, ale dávat cca 400,- navíc jenom za nápis??? Hmmmm, to je teda frajeřinka:-))) To bych to snad radši vybrousil:-))) S pozdravem a úspěšným sháněním, Petr

BTW, má to chránit, nebo dobře vypadat???

 

brum
Tak mas na Canonu Sigma. Je to samo tvoje vec, ale ja kdyz ztratil krytku, tak si koupil novou univerzalni nenznackovou - nic na ni neni napsano a mam klid. Jinak mam telo Canon a skla Sigma.

 

bohousek
Hmm, to me celkem prekvapuje, zes nesehnal, zkousels na Kounicove? Ale je pravda, ze mas dost spcialni pozadavky :-)
Mimochodem, nemate pocit, ze v bazarech proste z prodavanych objektivu seberou krytky, ty prodaji zvlast a kupec objektivu si pak u nich koupi jeste navic novou? Specialne na Mendlaku me pripadne, ze prodavaji objektivy a na Kounicove pak krytky k nim :-( A kdyz jsem se u Pazdery v Praze podivoval, ze fotak s objektivem nema predni krytku, prodavac (a ne ta mimo obraz slecna) se temer urazil, kdo ze to kdy videl davat na objektiv krytku! Uplne jsem si pripadal jako zpatecnik, kdyz jsem si ji k nemu dokupoval :-)

Radim

 

Pavel
Velice smutný příběh. Na Kounicové jsem to zkoušel, leč zkusím to ještě jednou dnes. Všude mi nutí ty hnusný od Hamy nebo podobně. Hergot jen malý kousek plastu nic víc.

 

Talja
Kdepak, kam se hrabe digi ... přední krytka - to je téma! :-)

 

kuba9
Videl sem original Canon za 230,- :)) me se zda i tohle dost a tak setrim abych si ji mohl koupit, HAMA se mi fakt nelibi :( :))))))))))))) Joo videl sem ji v praze jak je zarucni opravna sigma-canon :)) cus :))

 

Pavel
Asi jste vůbec nepochopili můj dotaz. Mě vůbec nezajímá kde to je v Praze nebo nějaký hnusný od Hamy. Sháním přední krytku se stříbrným nápisem Sigma průměr 58mm, nic víc, nezajímá mě rozbor jestli je to frajeřinka nebo ne. Samozřejmně že prioritní funkce je chránt, ale i vzhled je dobrý né?

 

Qwert
OK, omlouvám se......ale fakt nevim. Petr

 

adan
Mel bych doma jednu s pr. 58 se stribrnym napisem VYBODNISENASIGMUKUPSIROWIAFOTPROSIMTE...

 

Pavel
OK OK dej mi mail a spojíme se, určitě se dohodnem

 

Roman
Žasnu, z čeho se dá udělat obrovský problém a na čem se tak rozjedou diskuze. Vypadá to, jako kdyby kvalita focení závisela na přední krytce

 

MilosB
A nevadí vám, že przníte značkovou kameru Canon nějakým objektivem Sigma? U víčka se mi to jeví jako malichernost. Pozn.: jsem nikonista, ale ztrazcená víčka mám neznačková bez nápisu.

 

Van Helsing
No jo, kdyz ale musis kupovat predni krytky se stribrnymi napisy, tak uz Ti nezbyde na original objektivy od Canona. Navic treba Canon nema ty napisy na krytkach tak krasne stribrne....

Mne byse treba libila krytka zlacena osmnactikaratovym zlatem a osazena pravymi diamanty. Na objektivu prece vubec nezalezi! Krytka je rozhodujici. Bez ni kloudnou fotku nikdy neudelas! Ja ji pro jistotu nikdy ani nesundavam, protoze by se mi mohla ztratit...

 

Honza
Pokud si ji jeste nesehnal ozvi se, original krytku mam a prodam

 

:-)))))
A má STŘÍBRNEJ nápis ????? :-)))))

 

Pavel
Hele zájem mám ale tvuj mail nefunguje :-(

 

Van Helsing
Muj soused vylomil znacek z predni kapoty Bavoraka a dal si ho na svoji Feldu. Od ty doby mu ta kraksna prej nejak lip jezdi a jeho infantilni dusicka se teteli blahem, kdyz si toho nekdo vsimne. Zkus to s tou krytkou udelat podobne, bude to zadarmo a bude hned videt, ze na to mas...

 

Pavel
Z toho usuzuji že Roman i Van Helsing si dávají místo přední krytky kus igelitu. Nebo se pletu. Hergot co se do toho serete když to co scháním nemáte. Prostě to chci a hotovo. Co je vám do toho na co (no na co asi na místo přední krytky)

 

Jarda D.
Chces delat machra a pritom nemas na to abys to koupil original. Uz tady zpruzujes s podelanou krytkou dost dlouho.

 

Pavel
Další takovej, buď víš kde to seženu a napíšeš to sem nebo se do toho NESER. Takový kecaly mám rád. Už bych dávno se tady nemusel rozčilovat kdyby sem někdo napsal kde se to dá sehnat a kolik to stojí.

 

kuba9
TY SE NESER KRETENE, lidi se ti tu znazi pomoct, tak se chovej slusne, nez ti maminka nabaca :)) haha :)

 

Tomas Ch.
Sakra uz toho nechte.

 

Pro Pavla Krytku
Já si myslím,že žádnou krytku už nepotřebuješ.Jseš tak nasranej,že ten Tvůj foťák je už určitě vomlácenej vo zem na sračku .

 

jiny tip
nebo zkus jako krytku pouzit otevrenou konzervu od pastiky. My takto doma mame zakryte sloupky od plotu na zahrade, a krytka je to rozhodne dobra. A ze tam neni napis Sigma nevadi, protoze seshora se na sloupky od plotu nikdo nediva. Cili - kdyz budes nosit objektiv plechovkou nahoru, toho, ze tam neni napis Sigma, si jiste nikdo nevsimne.

 

VS
Podívej se na HAMA.CZ. Snad tam najdeš i kde se to dá koupit. VS

 

Hellas
Pavle bojuj! Tva "causa krytka" se mi libi vic nez debaty "je lepsi N,C,M nebo P?". Nevyrabi nejake krytky "Vulkan Hradek nad Nysou"?

 

Pavel
Netušil jsem jak tady zvednu hladinu, převážně lidí kterí vůbec nikdy krytku nejspíše napoužívaly a raději používají jak samy napsali víčko od hořčice. Je mi jich líto, bohužel jejich IQ je asi v ráporných hodnotách. Neřekl jsem že to ovlivní kvalitu fotky ale proste ji chci a mám pro to své důvody. Nechápu jak se do toho někdo sere a neporadí.

 

chose
jo jo, lydy kritku použyvaly, všychni se ti do toho s...u, co ? A ty uz z toho, chudáku, ani česky neumíš, a vyhrožuješ nám tu rápornejma hodnotama. Je mi líto obou stran, když je forum věcný, dozví se tu člověk tolik užitečnýho, a teď Pavlovi nikdo neodpoví, a on tu potom zahušťuje atmosféru DRSNEJMA replikama na téma "hlavní je krytka, a vy se do toho nes..te ! Pavle a co trochu smyslu pro humor, když už se ti tak pěkně rozběhlo téma, hmm ??

 

Pavel
Sou dva golfisti na odpališti 8 jamky, která se hraje přez řeku. A jeden golfista říká tomu druhýmu: podívej na ty rybáře jaký jsou blbci, v takovým dešti chytat ryby. Jo smysl pro humor asi mam :-)

 

Roman
Prosim Vás, už toho nechte. Tohle se už nedá číst. Vemte si radši ZLATÉ STRÁNKY a hoďte se do klidu.

Tohle mi připomíná jednoho zákazníka v jednom obchodě, který chtěl UV filtr na ochranu objektivu svého nového fotoaparátu a ptal se prodavačky, kam a jak se filtr nasazuje.

 

tatis
Original krytku v bazari zozenies iba ak zazrakom. Skus sa nakontaktovat napr.mailom na Sigmu.

 

Pavel
To byl koněčně první solidní názor. Posléze jsem je kontaktoval. Uvidíme.

 

iq
Před 20 lety jsem si na Zenitu přelepil nápis Zenit, a na hranol jsem si vystřihl _stříbrný_ nápis Canon (písmenka jsem vyrobil z nějaký samolepky). Úplně všichni co to viděli mi na to nalítli.

 

Trhač
Dobrý! Já vím, že fotografové, kteří pracují v méně bukolických krajích, než je tato "zpropadená voliéra Čech", si to přelepují zase obráceně - i chmaták z arabského tržiště totiž dnes už ví, že foťák s nápisem 3EHNT nemá cenu krást.

Malá reklamní vsuvka: pokud byste někdo potřeboval vyřezat nějaké nápisy ze samolepících fólií, ozvěte se!

 

BF
No tak to jsem pobavil. Foto humor v praxi, anebo kauza krytka. TO bz me ani ve snu nenapadlo kolik veci se da nabalit na jednu originalni krytku. A myslim ze kdyz shani origos krytku s napisem tak at ji ma, kdyz ji chce. PS nema nekdo doma 62mm origos Nikon, me totiz ta neznackova trochu pada.

 

Tomáš K.
To je přesně ono, poté co jsem Hamu pokaždé při vyndavání z brašny strhnul (nedržela, mrška jedna univerzální) a na dvacátý pokus i ztratil, jsem taky koupil origoš Nikon. A propos - co krytky od digiťáků - máte někdo sqělé zkušenosti nebo tam jsou už vestavěný? Tomáš K.

 

BTW
Teprve když jsem si přečetl příspěvky na toto téma jsem pochopil, proč jsem nikdy neuspěl v žádné fotografické soutěži - neměl jsem tu správnou KRYTKU! Nevíte náhodou, jaké krytky používají naši nejúspěšnější fotografové? Chtěl bych mít také tak dobré fotky jako oni. Nepochybuji, že když si seženu tu správnou krytku, tak se úspěch musí dostavit! A jen vrozený ostych malého českého člověka mi brání se zeptat na to, co mě zajímá ze všeho nejvíc - jaké krytky mají na svých objektivech ti nejlepší světoví fotografové. Ty krytky musí být dozajista skvělé! Vím že jsem neskromný, ba přímo nebetyčně ambiciózní, ale neodolatelná touha ruku v ruce s nezvládnutelnou zběsilostí mě žene dál a dál a já nebudu mít klid, nepolevím ve svém úsilí, nebudu litovat žádné oběti a nepřestanu a nepřestanu, dokud nebudu mít tu NEJLEPŠÍ KRYTKU NA SVĚTĚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Pepa G.
A stejně má nejlepší krytky Tamron !!

 

Na tom nezalezi
Aky Tamron, podla mna soligor!!!!

 

Karbusrundum
Taková kvalitní přední krytka není špatná. Ale ještě lepší je zadní krytka. Má cenu jí dávat na objektiv?

 

Zvědavý
Myslím, že absolutně nejlepší je mít na objektivu nasazeny obě krytky. Pak se vám nemůže stát, že byste udělali nějaký špatný snímek. (Neuděláte sice žádný, ale kdo by se s tím zabýval.)

 

DusanM
Mam soligor a stale mi pada!

 

Hellas
Mám PRIMEROS s bočními výztuhami a nepadá. Stojí.

 


Jak na babičku?

Gloznice Josef:
 Zdravím,
před čtvrt rokem jsem fotografoval Zenitem babičku na Moravě šedesátinou při cloně osm. Fotografie se líbily. Teď má přijet babička do Prahy. Můžu použít stejné nastavení?
 
JirkaJ:
 Zkus upřesnit - kdy má babička přijet? vlakem nebo autem? kolik je jí let?
Ale teď si uvědomuji - z kontextu usuzuji, že jsi pražák. V tom případě můžeš klidně použít stejné nastavení.
 
ZdenekT:
JirkaJ píše: z kontextu usuzuji, že jsi pražák. V tom případě můžeš klidně použít stejné nastavení.
Hele hele nech si to jóóóóóó :o).
Pokud babicka  tehdy vyhovovala tomuto nastaveni, myslim, ze po ctvrtroce to bude to same. Mozna bych delal varianty plus minus 1/3 EV.

 
Gloznice Josef:
No já nevím, ale pri 1/60 prede mnou vždycky babicka utíkala tak to bylo všechno rozmazané. Babicka se fotoaparátu bojí. Co s tím. Pomůže výmšnný objektiv?
 
Luky:
Doporucuji prilepit babicku Kanagomem, pak muze jen mavat rukama a pri 1/60 nebo 1/30 vyjde krasna akcni fotografie.
 
XGAS:
Luky píše: Doporucuji prilepit babicku Kanagomem, pak muze jen mavat rukama a pri 1/60 nebo 1/30 vyjde krasna akcni fotografie.
Ale to neni spolehlive a zarucene. Reseni je velice proste. Doporucuji se obratit na Vaseho lekare s zadosti o:
1/ pro babicku
Rp.
Neurol tbl.
dos. orig. No. I (unam)
D.S.: 1 tbl p?ed fotografováním
2/ Pro fotografa
Rp. (§)
Fenmetrazin tbl.
dos. orig. No. I (unam)
D.S.: 1/2-1 tbl p?ed fotografováním
Pak bude po problémech na obou stranách.
Nesmí se to prohodit!!!! Jinak by na babicku nestačila ani 1/4000 sekundy a fotograf by udržel spolehlivě i béčko...
XGAS
 
Multimotyl:
Zmrazit tekutým dusíkem... Babička se ti pár minut ani nehne. Ale trošku změní barvu. Jako instruktážní filmy doporučuji Terminátor 2 a Demolition man.
Jo a ten neurol je fakt pekelna vecicka. Pokud nedas na moje rady a pouzijes xgasuv trik s nim pak babicka nesmi dostat alkoholicky pripitek. To uz by jsi ji pak nemusel rozanimovat nikdy. Ale mohl by jsi ji beze strachu ze ti utece neustale fotografovat klidne i sedesatinou a bez vymenneho objektivu.
 


 

 

radka: Řasy

 

fstaud:

Libi se mi barva, ale to je asi vsechno. Rusi me odlesky na hladine a chybi mi nejaky motiv, treba oko chobotnice :)
DTP grafik by po tom urcite rad sahnul, ale spis jako po pozadi.
 
VanDyck:

Mne to pripada ako nejaka chlpata deka :-))
 
arnost:

2fstaud: neco takoveho?

 


 

 

 

ZB:
nocni zatisi: mel jsem dost problem premluvit kamaradku, aby mi pozovala k tomuto snimku, ale vysledek by urcite stal za to, kdyby... no, nejak mi zmizely detaily...

 

Jaja:
Fuj, to je ale hanbaty obrazek! :-)


ZB:
Jaja: necekal jsem, ze budes az tak pruderni... takovych tady uz preci bylo!
P.S. Doufam, ze Marlou nebude skrblit a da mi plnych 10 bodu! :-)))


Jakub:
Tak kvůli tomuhle jsem se musel nalogovat. Vzhledem k dnešnímu datu jsem již dosti vesel, ale vidím zde mnoho nedostatků na to abych se neozval. Tak prvak bych volil čtvercový výřez, vzhledem k pozici těla se domnívám, že by se to šiklo. Druhak bych zvolil méně agresivní pozadí, které ruší pohled na pozadí modelky. Třeťak bych lépe využil odrazné desky zleva a více prosvětlil stíny v druhé desetině vlevo shora a již poslední za čtvťak bych modelku lépe nalíčil, jelikož takhle se její tvář jeví dosti nevýrazně. Doufám, že moje připomínky tě neodradí od dalšího fotografování a po zdejších připomínkách zlepšíš techniku a předvedeš nějaké lepší fotografie. Vzhledem k výše uvedeným nedostatkům nemohu bodovat jinak než za 8. Líbí se mi, nepatrné hnidy.


KliKa:
nejlepsi low-key, co jsem videl, cerna je cerna a zadne kompromisy :)

 

VP:
Asi by bylo lepsi zvolit trochu jemnejsi ramecek - tady ty jeho tluste okraje na sebe poutaji vice pozornosti nez samotna fotka.


radka:
Na prvni akt to neni spatne. ;-)


mfi:
Osobne bych volil format na vysku, jinak to neni zas az tak spatny


kj:
To je jednoznacne za 10!

 

Marlou:
Opravdu davam 10! Libi se mi, bez hnid a ma to stavu ( cerna je dobra :-)).

Marlou:
A jeste poznamecka - konecne jsi to vzal za spravny konec a pochopil jsi, jak se delaji nejlepsi fotografie :-))))

KET:
Kam jsi ostril, ze je to tak sametove cerne, lumpe? .-)


MarekC:
Sorry ZB ale ja musim dat 0. Nabuduce si vyber nejaku poslusnejsiu modelku. Totiz kym som sa dostal k tomu, aby som si obrazok pozrel, uz tam proste nie je. To snad ani nnie je mozne. Niekam ti zdrhla. Musis im este pred fotenim vysvetlit, ze na fotke musia proste ostat. Takze ju chod pohladat a posli ju spet na obrazok, aby som ho mohol prebodovat. :o)


arnost:
nadrzel bych pravy horni roh, a ten flek uprostred zbytecne ubira pozornost od hlavniho motivu. priste bych si dal pozor na retizek a na otlaceniny od spodniho pradla. libi se mi temny pohled modelky korespondujici s cernymi mraky na obzoru.

rt:
Myslim, ze by to vyniklo lepe jako negativ.


JirkaH:
Nevyšel ten sken příliš do modra ? (Jájo, promiň)


MarekC:
Doparoma, zase som tam tu modelku nestihol. ;O)


JKJ:
O com to vsetci pisete??? Ja nic nevidim, a chcel by som - hambate baby, to je moje! Ze by to bolo monitorom?


ZB:
fstaud: ne, nic me nevytocilo. jednak jsem chtel demonstrovat, jak vypada fotka, kde je ztrata detailu opravdu vyrazna (at uz je to zpusobeno digitalnim pracovanim, jako v tomto pripade - original mam 40x60 a je super!!! - anebo chybou expozice), a druhak jsem chtel, abyste se tady uz konecne zase probrali z ovolenkoveho utlumu a dali jinej komentar nez 'orez deset procent zleva a devadesat zprava'. :-)
MarekC: modelka je zatracene rychla, musis se vic snazit. Mozna, zes' ji namichl tou nulou!
JirkaH: sken je v poradku, mas spatne zkalibrovany monitor, pripadne ti odesla obrazovka a nejde ti zeleny a cerveny kanal
rt: o negativu jsem uvazoval, ale prislo mi to byt moc vyumelkovane, prekombinovane. radeji klasika.
Arnost: musel jsem vyuzit situace a fotit - cekat nekolik hodin, az zmizi otlaky od pradla, bohuzel nebyl cas. Ten mizerny retizek me mrzi. Vim, ze se o tom tady uz mockrat mluvilo, a prece jsem si nedal pozor. A ze jsi nepoznal, ze ty mraky jsou zadni projekce na sede prosteradlo?
KET: ostreni, ktere je, myslim, klicem k teto fotografii, bych si prece jen rad nechal pro sebe. Promin.
mfi: kdybych to bral na vysku (pripadne zvolil tesnejsi orez), bylo by to spise tve pojeti aktu. Nechtel jsme kopirovat, pokusil jsem se o vlastni tvurci pojeti
radka: neni to prvni akt. uz jsem fotil naseho psa, ktery na sobe take zadne obleceni nemel
VP: mas pravdu. ramecek jeste prehodnotim.

Jakub: tvoji pripominky si vezmu k srdci. Na mem pristim aktu jiste jiz tyhle nedostatky nebudou. Ale nejak tam nevidim ty tvoje body! Vsem ostatnim dekuji za podnetne komentare a oceneni. Prvni kroky v nove oblasti jsou vzdycky obtizne a problematicke a vase laskavost mi dodava dalsi chut k tvurcimu experimentovani. Mate se veru nac tesit!


ZB :
JKJ: dostal jsem te, Dagu Badmane! :-)


JKJ:
Po tom co som pokrutil dzidzikami na monitore uz tusim daco vidim - kakaovu skvrnu velkosti mexickeho poldolara!


ZB :
JKJ: pssssst! nevyzrazuj puvod mych modelek!

JosefN:
Tak to je obzvlaste silna kava. (Zadne kakao) :-))


zdes:
Jednoznacne nejlepsi fotka co tadz pamatuji. Nadherne jednoducha a pritom strhujici kompozice. A to podani vsech polotonu :-)


MarekC:
No tak nebudem kazi t priemer a idem to prebodovat. Mozno tam ta modelka potom pride. Sice, na chvilku sa mi zdalo ze som ju tam videl. No mam pocit, ze to bol skor chlap.

laci:
ta modelka je nak spatne nasvicena, navic bych ji posunul blize pravemu okraji, dyz se diva doprava, dava to lepsi pocit prostoru.. :)


ZdenekT:
Tak to se divim, ze te Radka poradne nesprdla. Vzdyt ti tam clovece uplne chybi bila. Hod si to do PhotoShopu a podivej se na histogram. Ale ja mam k obrazku minimalni vyhrady, mozna bych to spis videl takhle. Ale i pres drobne hnidy jasnych 10


ZB:
ZdenekT: na tve verzi je zcela jasne videt, ze mas sklon spise k reportazni fotografii


Xaver:
Sorry, nejak se pro TO nemuzu nadchnout.


MirekE:
Ten ramecek je podle me dost tlustej. Davam 5.


radka:
Skoda, ze nekteri nepochopili podstatu tohoto dila a nechavaji se ovlivnit takovymi malichernostmi, jako siroky ramecek.

Multimotyl:
Zhodnotili jsme dilo s kolegy a nakonec nam vyslo ze tenhle orez bude asi jeste o neco lepsi. Ale jinak prima fotka.


ZdenekT:
Multimotyl: nevim, mozna se to jeste zmeni, ale tvuj orez je ted (pondeli 7.30) velmi vzdalen originalu. Mezlob se na mne, ale to uz je uplne jina fotka.
zb: doufam, ze tohle dilko uvidime na OpenAir ve velkem formatu. To je pak jine pokoukani.


Luky:
K dokonalosti chybi jen maly krucek. Zejmena mi vadi kaceni horizontu doprava. Nicmene pro zcela ojedinely pristup k tvurcimu vyjadreni provedeni nemohu dat jinou znamku nez 10. Nechapu zejmena, jak jsi dovedl vyjadrit hluboke dusevni pochody zracici se na tvari (nebo jsou to hyzde?) modelky. Temer pornograficka poza a hluboke dusevno - to je skutecne umeni. Tento zcela novy styl bych asi nazval: odusevnele pornoakty.


ZB:
Luky: horizont se proste kacet nemuze. jak zvlaste ty dobre vis, na fotaku mam prakticky porad nasazenou vodovahu. jedna se tedy nejspis o opticky klam. jinak dekuji za oceneni.
MirekE: je mi lito, podle mne je ramecek tlustej tak akorat, aby oddeloval obraz od okoli a pritom nerusil.
ZdenekT: pokud se OA zucastnim, privezu original alespon 20x30
Xaver: nemusis se omlouvat, mne se lecjake obrazky taky nelibi. namatkou: picasso, saudek, ...


arnost:
jak koukam na tu kompozici, mohl by si mit blizko treba k malevitchovi.


radka:
Nema to bliz spis k Breughelovi?


ZB:
radka: mas na mysli tvary modelky? no, to by spis byl Rubens


forrestgump:
oooooo


Bundes:
No já nevím, myslím, že tahle fotka na papíru 20x30 (viděno na vlastní oči na OA IV) jednoznačně přesvědčila pochybovače, že obrázek na monitoru je prostě vždy jen slabým odvarem originálu. Díky autorovi za možnost srovnání, definitivně jsem prohlédl a už nikdy na web žádnou fotku nedám.


jezekp:
Po shlednuti teto dosud nevidene a nevidane kompozice aktu se zcela nevsednim uhlem pohledu a vyjimecnym artefaktem obsahu, jakozto vnitrniho
vyjadremi vlastni formy sdeleni, jdu prehodnit sve az dosud uzivane a zcela prekonane postupy, nebot neceho takoveho, proste a jednoduse nejsem schopen. Cest me pamatce. No, neni tak zle, nastesti tu ZB aspon trochu poodhalil rousku tajemstvi ... 

 

Off topic: Obrovské dilema

 

Meedja

Jsou tri v noci a my tu resime zivotni dilema: je meloun ovoce nebo zelenina? :) A hlavne proc?!!? Pokud se najde nejaka fundovana hlava, ktera bude vedet 100% odpoved, zachrani tim par lidem smysl zivota. :))) Dekuji mockrat.

 

miro

Myslim ,ze ovocie.A preco,pretoze obsahuje viacej cukru ako zelenina ; )

 

miro

...a v anglickom slovniku je to pisane pod ovocim.A ovocie je definovane ako rastlina ktora vyrastla zo semiacka a ma semiacka z ktorych rastu plody.

 

Multimotyl

Meloun je dle me logicke uvahy zelenina. Je to jen sladka tykev. Vsimni si, ze zatimco ovoce roste na viceletych rostlinach (i bylinach - jahody, banany, boruvky...). Zelenina je VZDY nejaka cast jednolete byliny.

 

Henry

nikdy jsem nečekal, že se bude toto téma řešit zde, ale budiž tolik místa to zas nezabere. Při jedné akci (pěší přechod Čech ze Šumavy na Sněžku, který trval cca 3 týdny) jsme vydrželi skoro celou dobu v šesti lidech mj. řešit otázku definice ovoce a zeleniny. Já jsem patřil ke křídlu, které se drželo názoru, že ovoce je to co zraje, tedy konzumuje se jen ve zralém stavu, zatímco zelenina prakticky jen dorůstá na velikosti, ale konzumovat se dá kdykoliv. Pak by ovšem do kategorie ovoce spadala nejspíš i paprika a určitě rajče, což nejspíš není pravda. Podle této definice by byl meloun také ovoce. Má to tedy své trhliny. K definitivnímu závěru jsme nedospěli, a i když jsme našli množství významů slov ovoce a zelenina, na uspokojující definici jsme nenarazili. Většinou to byly popisy typu: zelenina je např: ... Mirova i Multymotýlova definice má smysl a začíná se mi líbit ta Multymotýlova, která se zatím zdá pokrývat vše správně, i když jsem to moc nepromýšlel.

 

Michaelis

No taky jsme to jednou resili a ujala se presne ta definice, kterou tu nekdo zminil - tedu co vyroste ze seminka a samo pak seminka obsahuje. Spada sem tedy i rajce a parika, byt se u nas uvadi jako zelenina, ale mozna nespravne. Zni to totiz logicky, narozdil od pouheho tvrzeni, ze rajce a paprika proste je zelenina, protoze nam to tak rekli.

 

Henry

Jo tohle jsem si myslel taky, ale je fakt, že ty víceleté rostliny x jednoleté to je také jasné měřítko a podle nich by rajče a paprika byly v klidu zeleninou tak jak nám to řekli ;-))). Na druhou stranu by nám pak meloun spadnul do zeleniny, oi čemž nejsem zcela přesvědčen. Na potravinářské normy se nelze spoléhat, ty jsou účelové. Podle norem EU je třeba mrkev brána jako ovoce jen proto, že někde ve Španělsku se vyrábí marmeláda z mrkve. Aby nemuseli dělat speciální normu pro "zeleninové" marmelády když už existovala norma pro "ovocné" tak prostě šoupli mrkev mezi ostatní ovoce ve výčtu a měli vymalováno.

 

sikorskii

jak uz je u me zvykem, take se zapojim :)

A) Slovnik spisovne cestiny (ACADEMIA 1978):

1. ovoce=jedle plody (zejm.stromu a keru) pozivatelne za syrova

2. zelenina=casti (listy, koreny, plody, ap.) nekterych pestovanych rostlin pozivane za syrova n. varene

B) 332/1997 Sb.VYHLÁŠKA Ministerstva zemědělství:

1. se rozumi ovocem jedlé plody a semena stromů, keřů nebo bylin

2. se rozumi zeleninou jedlé části, zejména kořeny, bulvy, listy, nať, květenství, plody jednoletých nebo víceletých rostlin

jak je videt, presne definice neni, oblasti se prekryvaji, nektere tedy spadaji jak do ovoce, tak do zeleniny, treba rajce atd.

 

Pavel Kolar

Meloun je 100% ZELENINA. Jeste zajimavejsi je, kam patri orech (treba vlasky). V tom maji hokej i nekteri ucitele zakladnich skol, kde se to uci. Tedy pro budouci nespavce: Orechy jsou OVOCE.

 

Lubor

Henry píše:

:nikdy jsem nečekal, že se bude toto téma řešit zde, ale budiž tolik místa to zas nezabere.....

:-))))

 

DaB

Podle potravinářských norem, které se řídí podle obsahu cukru, jer meloun ovoce.

 

Meedja

A vim zase prd. :)) Na jednech strankach CVUT zase pisou, ze meloun je zelenina. :)) Takze kdo ma pravdu? A co na to Jan Tleskac? :)))))

 

Tobík

Meloun je zelenina, říká to moje žena učitelka - botanička! Neroste ani na stromě, ani na keři. Tím to považujte za vyřízené.

 

DaB

Navrhuju zavést novou kategorii: Ovolina, nebo zeloce. Tam nasypem vše, co nepůjde zařadit. Ad Tobík: No, tak zrovna takhle bych to nezjednodušoval.

 

DaB

Himbajz, tady čtu Výhledovou a situční zprávu "Zelenina" a pro Melouny cukrové a a melony vodní platí ČSN pro čerstvou zeleninu (463153 a 463154). A já vždycky myslel že jím OVOCE. :( Fuj. Pro mě osobně bude meloun vždycky OVOCE! :]

 

Tobík

To víš, moje žena má vždycky pravdu :-)

 

Risa

Meloun je ovoce to je jasny :) je sladkej a litaj na nej vosy, broskev je sladka a litaj na ni vosy, jabko je sladky a litaj ne nej vosy... Mrkev je sice taky sladka a vosy na ni nelitaj stejne tak jako na celer ci papriku atd. Z to plyne na co litaj vosy je ovoce...

 

sikorskii

dedukce: pivo je ovoce...

 

papuánec

Risovi: a co masařky a pavouci, to je také ovoce ? Vosy na ně totiž (jako všežravci) také lítají. :-) Meloun je zelenina, jako zbožíznalec to musím vědět, stejně jako ořechy jsou ovoce. Sikorskiim popsané výňatky jsou přesné. Ovolina a zeloce je mi ze srdce blízké. Za domácí úkol máte určit a zařadit různé druhy koření. Kupříkladu muškátový květ, majoránku, libeček či skořiči. je to ovoce, nebo zelenina ? :-)))

 

Jakub

Za domácí úkol máte určit a zařadit různé druhy koření. Kupříkladu muškátový květ, majoránku, libeček či skořiči. je to ovoce, nebo zelenina ? :-)))

Jakepak ovoce ci zelenina. To je proste koreni ci byliny.

A meloun to je zelenina.

 

Henry

fajn hlasování o melounu dopadlo ve prospěch zeleniny, ale ví někdo proč? Jak jsem řekl keřovou definici ač od botanika odmítám a jiné nikdo nepotvrdil ;-)

 

sikorskii

skvelej zaver: vzdyt to tu nekdo rikal, ze patri do celedi xxx podobne jako tykev nebo cuketa, takze definice ovoce a zeleniny se omezuje na vycet celedi... to takhle dat si poradnou ovozeleninou bitku...

 

DaB

Jsou buráky ovoce, nebo zelenina? :o)

 

papuánec

No buráky předně nejsou ořechy, vzhledem k původu hlasuji pro zeleninu :-D

 

DaB

papuánec píše:

:No buráky předně nejsou ořechy, vzhledem k původu hlasuji pro zeleninu :-D

Asi máš pravdu. V šivotě jsem meviděl, že by si vosa nesla burák... :o)

 

papuánec

Je-li vám můj život milý, přestaňte proboha !!! Já už se v křečích svíjím a nemohu pobrat dech, ochablé břišní svaly se třesou jak "drahý psík".

 

sikorskii

nemel si zrat toho pavouka!

 

sikorskii

jdu na obed, doufam, ze bude nejaky dobry kompot 8:))

 

DaB

sikorskii píše:

:jdu na obed, doufam, ze bude nejaky dobry kompot 8:))

Dýňový...

 

tori

nevím co mate proti pavoukům, je to čistá bílkovina a navíc ma 8 stehýnek a o ty je vždu (aspoň unás) největší bitva

 

papuánec

Libeček a nať celeru je zelanina i koření, stejně jako některé druhy paprik - červená kapie je zelenina a když jí usušíš a rozemeleš - ejhle najednou tu je koření. Podobně chili atd. Podobných příkladů je celá řada, takže jakube nezjednodušuj.:-) Pak to máme krom koření zeleniny a ovoce ještě kategorii tzv. "pochutin"....... A skořice je >kůra< , ale to už opravu zacházím daleko....

 

zdes

Me se vic libi zeloce. A nevidim duvod, proc tam davat jen to, co neumime zaradit. Dame tam vsechno a kategorie ovoce a zelenina uplne zrusime. Kdyz uz neco delat, tak poradne :-D

 

Henry

Tobík píše:

:Meloun je zelenina, říká to moje žena učitelka - botanička! Neroste ani na stromě, ani na keři. Tím to považujte za vyřízené.

No pak by jahoda byla zelenina - myslí si někdo, že je jahoda zelenina? Mám ten trs považovat za keř nebo strom? Co na to botanička. Borůvku bych chápal - malý keř taky keř, ale jahoda?

 

papuánec

A co teprve ananas, jaképak ovoce... sprostý bodlák je to - špína jedna !

 

DaB

Kdepak bodlák, bromélie je to. Zase na druhou stranu, co takové kaktusové plody...

 

sikorskii

kdyz jdou na ne vosy... je to ovoce a velmi chutne !

 

papuánec

Já to věděl ! Hurá , pusťme se do pojídání masařek a pavouků. Všiml jsem si, že vosám nejlépe kloužou do krku, takové ty kovově zelené a modré druhy bzučivek. Už se těším na pohár se šlehačkou !

 

DaB

Pavouci se polykaj desne tezko. Voni se v tom krku vzeprou tema nožičkama...

 

papuánec

Nutno bráti si příklad u přežvýkavců a mnělniti a drtiti, pak teprv polykati.

 

DaB

papuánec píše:

:Nutno bráti si příklad u přežvýkavců a mnělniti a drtiti, pak teprv polykati.

Fuj, ty bys byl ochotnej sežvejkat pavouka?

 

papuánec

Jen jsem doporučil možnou techniku. Víme přeci, že jsem vegetarián - jó vlastně když je to ovoce...má ale na mně moc masitou "dužinu".

 

Trhač

>Fuj, ty bys byl ochotnej sežvejkat pavouka? Zpět k fotografii! Otázka zní: za jaký objektiv bys byl ochoten sníst (živého) pavouka?

 

tori

Zelenina: různé časti pěstovaných rostlin, které se konzumují syrové nebo různě upravené. Dělí se na: Kořenovou (mrken petržel, celer), plodovou (rajče- ty k smrti nesnášim, paprika, okorka), cibulovou (cibule, česnek, pažitka) listovou (špenát) salátovou (hlávkový salát), lustěninovou (hrášek, fazole), kořeninovou (kopr,majoránka) a košťálovou (zelí, kapusta, květák)

ovoce: Plody, souplodí, nebo plodenství četných plodin, zvl, stromů a keřů. Dělí se na jádrové, peckové, drobné a bobulové.

 

Henry

Jo tak přesně tyhle definice jsem už viděl - jen mě mate ten průnik mezi plodovou zeleninou a ovocem - kde je tam hranice

 

tori

podle meho skromného mínění (studuji stavařinu ne biologii) je rozhodujici systamatika biologie. určitá čeleď patří buť k ovoci nebo k zelenině.

Co se tyče těch růžovytých tak tam patří několik set drůhů rostlin (většina našich ovocných stromů). základní znaky jsou: Pravidelné oboupohlavní většinou pětičlené květy a nápadnou češulí. tyčinky jsou obvykle v násobcích pěti. Plody jsou rozmanité měchýřky, nažky, peckovice, nebo malvice.

pokusím se jestě noco zjistit neboť vidím že pro fotografy je otázko života a smrti jestli fotí ovoce nebo zeleninu:-))

 

tori

No pak by jahoda byla zelenina - myslí si někdo, že je jahoda zelenina? Mám ten trs považovat za keř nebo strom? Co na to botanička. Borůvku bych chápal - malý keř taky keř, ale jahoda?

jahoda (jahodník) patří mezi růžovité (je to keř, stejně jako keř růží nebo šípková keř. No radši bych řekl že keřík ) to co na jahodě pojídáme je zdužnatělý květ

 

Henry

tori ten jazyk zní to věrohodně, ale je to pro mě moc velký kulturní šok takže se zdráhám tomu věřit. Oproti růži je tam příliš mnoho rozdílů a snad jen tvar listu se vzdáleně, ale skutečně velmi vzdáleně podobá. Kde jsou trny? Okvětní lístky růže jsou nad plodem (na jeho vrcholu - viz šípek) zatímco u jahody je plod nad okvětními lístky. Sakra to jsou dneska šoky.

 

DaB

Mno, mám pro tebe další ošklivé překvapení. Například jabloň je taky růžovitá... Je to velmi, ale opravdu velmi rozsáhlá ehm čeleď?

 

Henry

u jablka bych to dokázal pochopit. Opět okvětní lístky na vrcholu budoucího plodu - uspořádání semen v plodu, jen je trochu větší, ale ty růžové jahody mi fakt dělají potíže.

 

miro

A co su potom jahody???Este som ich nevidel rast na strome ani na keri ; ))) Ucitel nie som a botanik tiez nie ; ))

 

miro

Oups,to tu uz raz bolo ; ))

 

tori

Meloun, dýně meloun - druh dvouděložné rosliny z čeledi tykvovytých. Poskytuje kulovité bobule se žlutou nebo červenou dužninou....

tykvovité (npř. dýně, cuketu...) jsou čeleď považovaná za zeleninu.

 

Jiřina

tori píše:

: tykvovité (npř. dýně, cuketu...) jsou čeleď považovaná za zeleninu.

Odjaživa jsem si myslela, že ovoce je sladké a zelenina ne, ale když jsem dceři touto teorií přivodila čtyřku z botaniky, zjistila jsem, že vědci to dělí na plody, které rotou u země nebo v zemi (!!!!!!!!!) a na ty, které jsou nad zemí . Podle toho le meloun zelenina stejně jako cuketa, ze které uděláš anasový kompot i řízek.

 

DaB

Navrhuji vyhlásit fotosoutěž o nejhezčí ovoce ;)

 

tori

A maminka z ní dělá taky vyborný buchty a zeli. trba nakonec vymyslí i cuketovy pivo a bude vylalováno.

 

Yantschi

Tak paani, ja vas opustim na par dni a uz sa tu rodia bohvieake nezmysli (za jaky objektiv bys byl schopen zjist pavouka, hahaha, to je fasa). Takze spat k prapovodnej otazke. Kedze som z fachu (http://www.fzki.uniag.sk/W3P53.html), mozem vam na stopercent potvrdit, ze meloun - melon, je ZELENINA. Patri do celade Cucrbitaceae, cize tekvicovite, kam parti aj tekvica, uhorky, baklazan a pod. Staci si vsimnut kvety a sposob rastu. Holt je to tak. Aby ste v tom este mali trocha chaos, tak ten velky cerveny melon, ten sa vola botanicky Dyna cervena a ten maly zlty, to je Melon cukrovy, cize ta ista celad, ale iny rod.

Jsou buráky ovoce, nebo zelenina

ani jedno, patri medzi olejniny, alebo technicke plodiny.

muškátový květ, majoránku, libeček či skořiči

v kuchyni su to koreniny, ale napr. muskat, patri medzi sukulentne rastliny (div sa svete), najoranka, medzi prave koreniny, libecek neviem co je po slovensky a skorica, div sa svete je to menej znamy druh zeleniny.

Jeste zajimavejsi je, kam patri orech (treba vlasky).

Ano orech patri mezi sirsiu skupinu ovocia, konkretne medzi skrupinove ovocie

A ten ananas je fakt ovocie a patri do celade Bromeliacae. Kaktusovy plod sa defcto neoznacuje terminom ovocie, pretoze sa vyraznejsim sposobom neexportuje, ani nepestuje pre plody, ale ludia su zvyknuty na termin "ficus" - figas - figa, teda ich oznacuju ako ovocie. Patria do sirokej celade Cactaceae.

 

mkr

tak ten velky cerveny melon, ten sa vola botanicky Dyna cervena

Ten, co je červený zevnitř? Neprodává se náhodou pod názvem meloun vodní? (hrůza, takový OT a já už v něm mám druhý příspěvek, stydím se :)

 

sikorskii

zda se, ze se zacina projevovat unava z fotografovani...

 

Pepa

Meloun je zelenina. Bylo tu zmiňováno i rajče - nedávno jsem ale četl, že rajčata jsou ve skutečnosti ovoce... jestli je to ale pravda ? Teorie, že zelenina je vše, co se dá jíst průběžně (může se utrhnout či vykopat jako malé), asi není správná, ale zase nasvědčuje tomu, že rajče je ovoce, protože nezralé rajče je pěkný humus...

 

tori

Rajče je pěknej humus pořád!!! podle toho se to nepozná

 

Tobík

Tak jo, kdo si dá se mnou melouna? Dostal jsem na něj chuť.

Tahle diskuse určitě skonči ve Vytrženu:-)

 

ZdenekT

Tobik pise:

:Tak jo, kdo si da se mnou melouna? Dostal jsem na nej chut.

: Tahle diskuse urcite skonci ve Vytrzenu:-)

si pis!

 

Xaver

vite kam? Ze jo?

 

James

áááááááááááááááůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůů

 

DaB

Xaver píše:

:vite kam? Ze jo?

Do tašky? :p

 

Henry

jak jsem říkal na začátku - zelenina vs. ovoce je velmi vydatné téma nám vydrželo 3 neděle pochodu. Tady vydželo tlupě fotografů na 65 ks během jednoho dne, což se často nepovede za celý den nastřádat všem threadům dohromady. Odlehčení tématu je třeba ;-)))))

 

DaB

Ano. A meloun je ovoce ;-D

 

tori

a všichni jsou blázni jenom já sem letadlo (nebo zrcadlovka uz nevím)

 

Tobík

Tak jsem večer zahlídl v TV reklamu, nějakej chlapík tam vzal melouna do sprchy a pak ukazovali šampon s obrázkem melouna a na na tom nápis Fruit Series nebo tak nějak. Pak maj ty děti ve škole něco umět.

 

karl

Ja jsem si taky myslel, ze banan je ovoce, a on je to pritom savec. A jeste k tomu morsky. No a nejvic ne zklamalo kiwi. K.

 

HonzaSeifert

Z toho si nic nedelej, ja zase vcera zjistil, ze jsem ovoce, obcas totiz po me jdou vosy.

 

Jakub

Zaslechl jsem na Parukarce, ze ti uteklo kliste od starce do Benatek. To musim videt!

 

karl

Kliste jiz palubu Benatske gondoly opustilo a chysta se prisat na hebkou kuzi nektere z mych modelek. Ceka ho vsak strastiplna cesta pres Francouzske Alpy. Jednu lahvicku Alpy jiz mam,.... no nebudu prozrazovat vice. :-) K. A jeste jednou se omlouvam za neucast na Parukarce.K.

 

Jakub

Ceka ho vsak strastiplna cesta pres Francouzske Alpy

dale pres Polabskou nizinu az do soutesek Slovenskeho raje :-) To zni opravdu zajimave.

 

mir@

... a nejakej prales ...

 

papuánec

Proboha klíště v Alpách - Karle ty mě zabiješ. Až jednou shlédnu komplet Tvoji fauny, nepřežiju :-))

 

Faly

Vzpomínám-li si dobře na přírodovědu ze 3. třídy, pak vše, co roste na dřevinách, je ovoce a vše, co roste na bylinách, je zelenina.

 

DaB

Je ananas zelenina?

 

Jaja

Hele, zalozte si na tu zeleninu svoje forum...

 

 

 


blondynka, zrzka nebo hnedovlaska

Anonymní uživatel

ahoj,

jsem panic, doposud jsem to delal se starym medvidkem a chtel bych zkusit neco lepsiho, premyslim o blondynce s modryma ocima, ale jsou pry moc blby, tak nevim, jaky by to pro me osobne melo dopad, popripadne premyslim o zrzce nebo hnedovlasce, zrzka se zelenyma ocima se mi zda dobra, jaky je rozdil kdyz to delam s blondynkou, zrzkou, hnedovlaskou?

diky za vsechny cenne rady, dobre (cenzurováno) Vam vsem! m.

Ppro

Rozhlídni se po ulici a všechny si je dobře osahej a vyzkoušej, která Ti nejlíp sedne. Co člověk to jiný vkus.

Ppro

Ještě bych chtěl dodat jednu radu: připrav se na to, že jakmile se pro jednu rozhodneš, za chvíli ji budeš chtít vyměnit za něco lepšího. Každopádně počítej s tím, že to je drahý koníček.

Lipon

abys v tom mel vic jasno, zkus napred manual nebo poloautomat mezi matrace :-))))))))

AlesMacek

Taky je dulezite se rozhodnout pro jeden druh (mysleno dle barvy vlasu) a toho zustat , protoze pokud si budes chtet poridit zalozni , tak se spatne vysvetluje jina barva vlasu na svetru apod.

Qwert

To xmsi:

co takhle neco starsiho "z bazaru"??? Je toho dost, hodne vydrzej, a naucis se to s ni lip nez s nejakou novou nevyzkousenou (navic dneska to je samej "plastak")......hlavne se nauc poradne vyuzivat bodovy "promerovani" sceny, spravny zaostrovani a taky zoomovani:-))))))))) Jo a nezapomen vyzkouset korekce a obcas (kdyz se ti to nebude libit) zkus zmenit "polohu" (vis ze krok doleva nebo doprava udela s kompozici nekdy zazraky:-)))))))

:-)))))) BTW, dobry tema, naposledy me takhle pobavil Simane, kterej tu ma bud dalsi registraci, nebo pribuznyho:-))))))

Petr

Termix

A co takhle vsechny tri? A vzdy vytahnout tu ktera se pro danou situaci nejvic hodi.. ???

Lipon

A poridit poradnou brasnu, ktera pojme vsechny tela i s prislusenstvim. A poradnej stativ, na ktery umistis telo ktere chces pouzit :-)

Jofo

Vsetky tri? Blaznis? Ja mam len dve tela, aj to nestacim dobijat baterky. Vies kolko stavy to zere? A co stoji dokupovanie prislusenstva? No ale ked si fandis, tak vyskusaj...

Pářa

Já bych naopak aplikoval zákon "nepřímé úměry optické soustavy", neboli čím horší objektiv(y), tím lépe. A nejlepší bude úplně slepá, té když namísto zlata koupíte jabloneckou bižuterii, tak to ani nepozná. Navíc ušetříte na filtrech.

Pářa

Ppro

Datum: 30.05.2003 10:10

Víš, někdy je lepší strarší, trochu používaný tělo, než dobře vybavený nový tělo, který tě pak zklame za nepříznivých podmínek. Zkus říct nějakýmu opravdovýmu profesionálovi, jestli by Ti nedovolil vyzkoušet a osahat tu jeho.

cvalda

Tedy, musim priznat ze co se tyce uvedenych "ruznovlasych" tel, doporucuji postupne nebo na preskacku vyzkouset vsechny, aby si clovek udelal nejaky obrazek. Stejne nakonec zustane u jednoho, ale je lip kdyz vi do ceho jde, ze? Skoda ze to tak nejde u fotaku:)

Preji chladnou hlavu a pevnou...(ruku:)) pri vyberu.

F 70

A co takhle jedno tělo a dokupovat hlavy (zrzavou, blonďatou, hnědovlásku). Jen dát pozor, aby se shodovaly průměry nasazovacích filtrů, jinak to vyjde draho...

cvalda

Obávám se že demontáž hlavy obvykle přináší určité omezení užitných vlastností těla, navíc v tomto případě by zhruby po týdnu bylo sebelepší tělo zralé (doslova) na výměnu..

 

Ppro

Prohlídni si na netu nějaké fotky a přečti recenze. Problém je, že ne všechny těla stejného typu mají i stejné vlastnosti. Rozptyl kvality je značný, takže si přečteš kladnou recenzi na jeden výrobní typ, ale kus, který se Ti dostane do ruky bude zrovna (cenzurováno). A navíc, pozor na záruku. I když je to totální zmetek, nechtějí ji vzít zpátky.

 

Zezko

Ti, ktorych vlastnia blondinky (uvedom si hned teraz, ze po case sa pravdepodobne stanes zavisly ty na nej a nie naopak), ti budu vychvalovat blondate, naopak, ti co chodia so zrzkou, nedaju dopustit na cervenovlasky...Najlepsie by bolo osahat si vsetky (ako sa len da, podla toho ako daleko ti dovolia zajst) a potom si vybrat tu, ktora ti najlepsie padne do ruky. Aj medzi blondynkami aj medzi zrzkami sa najdu vyborne kusy. Tiez stoji za to zvazit, aku ma kamarat, v pripade potreby si mozu vymienat doplnky. Mozno by bolo dobre vyskusat najprv nejaku ojetu (nenapada ma slovensky ekvivalent), aby si zistil, ci to bude take, ako si predstavujes. Mozno zistis, ze ten stary medvedik ti este zopar rokov posluzi...

Dakujem, xmsi...

Zezko

 

rach

Pozor blondýnky nezvládají víc jak 3 záběry za sekundu, zrzky mají problém s bodovým měřením a černovlásky (černochlupky??) potřebují vestavěný stabilizátor. Hlavně jsou všechny nahovno se setovým softwarem, chce to upgrade aspoň na verzi žena v. 2.0 (neremcá do kompozice fotek a je ochotna tahat stativ).

 

cvalda

Na druhou stranu, pokud to člověk doteď dělá se starým medvídkem, pak žena jakýchkoliv kvalit snad musí být svým způsobem upgrade, nebo ne?

 

iik

HÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (bacha na §§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§)

 

cvalda

To iik:

Vidím že pán je znalec, proto doporučuji J.K. Toole: Spolčení hlupců, kde hlavní hrdina pravidelně przní gumovou rukavici a přitom myslí na svého pejska :) Ale jinak je to supr knížka, doporučuji. Mimochodem se dozvíš, odkud je Burma Jones:)

 

 

 

 


Zdeněk Tichý - fotografické stránky
Zpět na předchozí