Návody a podrobnější informace k EIZ

Databáze e-knih BOOKPORT

 


 

Databáze e-knih BOOKPORT

 

Od začátku roku 2020 zpřístupňuje Knihovna AV ČR databázi BOOKPORT. Jedná se o ryze českou plnotextovou databázi elektronických knih převážně z nakladatelství GRADA, ČAS, Epocha, GALÉN, JOTA, MuniPress, Portál, Práh, Synergie a Vyšehrad, které jsou dostupné ve formátech PDF a ePub.

Licence KNAV umožňuje přístup k plným textům knih, které jsou v kolekcích Psychologie a pedagogika a Zdravotnická a lékařská literatura. U všech ostatních lze číst pouze ukázky. V databázi jsou nyní primárně zobrazeny knihy ze všech kolekcí. Pro vstup do licencovaných kolekcí je nutné si právě tyto vybrat v „Katalogu knih“. Seznam všech dostupných titulů (ve formátu xlsx) je k dispozici zde. Záznamy elektronických knih jsou dostupné přes online katalog VuFind a k online verzi se lze dostat i prostřednictvím záznamu tištěného titulu, který máme fyzicky ve fondu.

Číst knihy je možné online i offline prostřednictvím aplikace BOOKPORT, kterou je možné mít autorizovanou až na třech  zařízeních. V offline režimu lze mít vypůjčeno maximálně 6 titulů.

Jak se přihlásit

Do databáze BOOKPORT je nutné se přihlašovat vždy, a to i když se čtenář nachází přímo v Knihovně AV ČR. Jsou dvě cesty, jak se do databáze přihlásit:

  1. přes web Knihovny AV ČR – Elektronické informační zdroje a odkaz „vstup“ u databáze BOOKPORT, který vás nasměruje na přihlášení eduID.cz, kde si vyberete možnost „Knihovna AV ČR, v. v. i.“ a k přihlášení použijete své přihlašovací údaje do našeho online katalogu (čtenářského konta) nebo ke vzdálenému přístupu;
  2. přímo přes web databáze BOOKPORT, v pravém horním rohu vyberete „Přihlásit se“, dále „Přihlásit se prostřednictvím eduID.cz“ a poté už následuje stejný postup jako v předchozí variantě, tedy výběr „Knihovna AV ČR, v. v. i.“ a přihlášení pomocí údajů do čtenářského konta.

Při úplně prvním přihlášení Vám na e-mail přijde přímo od BOOKPORTu potvrzení registrace a následně ještě zpráva o tom, že váš uživatelský účet byl přidán do skupiny, kterému však není nutné věnovat zvláštní pozornost.