Samuel Morse

 

27. 4. 1791 Charlestown – 2. 4. 1872 New York

(Zdroj obrázku: Wikipedie)

Američan Samuel Finley Breese Morse byl muž mnoha talentů. Uznávaný malíř, který maloval portréty a historické obrazy, se nakonec stal proslulým v oboru zcela odlišném. Samuel Morse se narodil 27. dubna 1791 v americkém Charlestownu do rodiny protestantského pastora. Studoval malířství a krátkou dobu byl posluchačem Yale University. Už při studiu na univerzitě navštěvoval přednášky o elektřině Benjamina Sillimana a Jeremiaha Daye. Při studiích maloval portréty a jejich prodejem si vydělával na živobytí. Slávu získal obrazem Umírající Herkules a úspěšně se svým uměním cestoval po Spojených státech. Dokonce se mu dostane té pocty, že portrétuje samotného prezidenta USA. Studia zakončil v roce 1810 a poté začal cestovat po Evropě. V New Yorku spoluzakládal výtvarnou akademii a stal se jejím prezidentem.

Při jedné cestě lodí v roce 1832, když se vracel ze studijní cesty z Evropy, poznal při plavbě kouzelníka Jacksona, který cestující bavil zábavnými kousky s elektřinou. Morse kouzelníka pozoroval, jak pracuje s magnetickou střelkou a elektromagnetem, a v jeho hlavě se začaly rodit myšlenky, jež nakonec vedly k vynálezu, který s výtvarným uměním sice neměl nic společného, ale který ho celosvětově proslavil. Elektřina Samuela Morsea zajímala už na univerzitě a nyní se k ní opět s velkým zaujetím vrátil. Když se seznámil s Alfrédem Vailem, jenž ho informoval o novinkách v elektromagnetismu, začala jejich spolupráce na vynálezu přístroje, který by byl pomocí elektřiny schopen dopravovat zprávy na velkou vzdálenost. Usilovná práce na přístroji trvala několik let, ale nakonec v roce 1837 se přístroj podařilo sestavit za pomoci profesora Leonarda Galea a Morseova společníka Vaila. Telegraf přenášel zprávy nejprve na vzdálenost až 500 metrů a s pomocí abecedy sestavené z teček a čárek je převáděl na proužek papíru. Jako mnoho jiných vynálezců i Morse se při svých pokusech finančně vyčerpal a navíc mu zemřela manželka Lukrécie. Morse se vydal do Evropy, aby si svůj přístroj nechal patentovat, ale zjistil, že už ho svými elektrickými telegrafy předešli jiní vynálezci a též se ucházeli o patent. Tehdy se vrátil do Spojených států a začal pracovat na systému přenášení zpráv, kterým by ostatní vynálezce předčil. Začal tedy neúnavně s novými pokusy, které ho ale stály mnoho peněz. Z finanční tísně mu mimo jiné pomohl i profesor Joseph Henry, který mu prozradil svůj nový vynález, a tím bylo elektrické relé. Toto relé pomohlo, když na konci linky byl už slábnoucí proud, zapojit místní elektrický okruh, a ten pak zaznamenal příjem. Když v roce 1843 Kongres těsnou většinou 80:86 odhlasoval přidělení peněz na postavení telegrafické linky spojující Washington a Baltimore, byla to pro Morsea velká výhra. Vynález se dostal do praktického života a postupně vytlačil všechny do té doby používané telegrafní systémy. Morseův telegraf se rychle rozšířil jak ve Spojených státech, tak i v Evropě. U nás byl Morseův systém zaveden v roce 1849.

Samuel Morse získal díky svému vynálezu řadu prestižních ocenění a vyznamenání. Morseova abeceda je dodnes známá po celém světě. Samuel Finley Breese Morse zemřel 2. dubna roku 1872 v New Yorku. V dubnu 2017 uplyne 145 let od jeho úmrtí.

Zdroj:

JÍLEK, František. Zrození velkých vynálezů. Praha: Práce, 1988.
JÍLEK, František. Světové vynálezy v datech. Praha: Mladá fronta, 1977.

 

 

 

Vitouchová, Veronika. Samuel Morse. Informace [online]. , č. [cit. 2024-04-19]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/samuel-morse/

Tisknout stránku