Samoobslužná počítačová studovna

 

V září 2017 byl zahájen provoz počítačové studovny Knihovny AV ČR (KNAV) v novém, samoobslužném režimu.

Pro zvýšení zabezpečení dat uživatelů bylo nezbytné opustit operační systém Windows, který neumožňoval automatické vyčištění všech dat uživatele po ukončení jeho práce, vše bylo nutné odstranit ručně obsluhou studovny. Také aktualizace systému byly dělány obsluhou před otevírací dobou knihovny, což zabíralo i několik hodin týdně.

Jako náhrada byla vybrána kiosková verze linuxové distribuce Porteus.

Ve spolupráci s vývojáři tohoto projektu byla běžně dostupná verze upravena dle požadavků KNAV – zejména bylo implementováno odpočítávání denního limitu 120 minut s možností čerpání kdykoli přerušit a napojení stanic na samoobslužný tiskový systém MyQ. Zde je použita emulace prostředí Windows, protože dodavatel tiskového řešení nedodává aplikaci pro jiný operační systém.

V neposlední řadě byl v Oddělení informačních technologií KNAV vyvinut a implementován modul propojující stanice s autentizační a autorizační infrastrukturou, který umožňuje uživatelům přihlášení ke stanici prostřednictvím stejných přihlašovacích údajů jako do katalogu a k dalším službám KNAV.

Porteus je operační systém vycházející z distribuce Slackware a využívá výhody jeho balíčkovacího systému, který umožňuje jednoduchou a rychlou instalaci nebo aktualizaci softwaru. Po stažení se balíček rozbalí a dle instrukcí nakopíruje odpovídající soubory na všechna místa adresářové struktury systému. KNAV využívá možnost automatických aktualizací ze serveru projektu Porteus. Při každém startu se stanice dotáže na existenci aktualizací a pokud jsou dostupné, tak je před startem systému stáhne, rozbalí, uloží nový obraz instalace na disk a znovu se restartuje. Tato funkce poskytuje komfortní a bezobslužný provoz stanic, které jsou vždy „up to date“.

Další výhodou zajišťující bezpečnost uživatelských dat je běh systému bez ukládání jakýchkoli informací na disk. Po ukončení práce uživatele a jeho odhlášení jsou veškerá data zahozena a systém běží opět z čisté instalace.

Výše uvedenými kroky získala KNAV silný a bezpečný systém pro provoz počítačové studovny v bezobslužném režimu pro zaměstnance a samoobslužném režimu pro uživatele.

 


 

Odkazy:

http://porteus-kiosk.org/

http://www.porteus.org/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Porteus_(operační systém)

http://www.slackware.com/

 

 

 

Jandera, Tomáš. Samoobslužná počítačová studovna. Informace [online]. , č. [cit. 2020-07-30]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/samoobsluzna-pocitacova-studovna/

Tisknout stránku