Rozloučení s PhDr. Jarmilou Burgetovou

 

Vážená paní kolegyně, milá přítelkyně,

když Vám pan předseda AV ČR předával čestnou medaili za zásluhy o Akademii věd, měla jsem čest a radost připravit a přednést Laudatio. Uplynulo jen málo let a dostala jsem znovu prostor, abych Vám zase mohla říct pár slov, tentokrát bohužel na rozloučenou.

Znaly jsme se zhruba 40 let a z toho jsme byly po čtvrt století v úzkém kontaktu, a to v pracovním i soukromém.

Nejprve k té pracovní části: Spočítali jsme Vám více než 350 článkových, konferenčních i monografických výsledků. Měla jste úžasný elán, výborný organizační talent, který jste mnohokrát uplatnila v Knihovně AV i v oblasti veřejného knihovnictví. Za své pracovní výsledky jste byla několikrát oceněna, nejen u nás doma, ale i v zahraničí. Pro širokou obec knihovníků jste se stala a zůstanete legendou.

A nyní jako Vaše přítelkyně: Pro ty, kteří Vás neznali tak z blízka, povím, že jste vůbec nebyla uzavřená pouze do své profese, i když by tomu množství vykonané práce napovídalo.

Byla jste milovnicí a výbornou znalkyní hudby, sama jste také hrávala na housle. Absolvovaly jsme spolu celou řadu koncertů a hodně jsem se od Vás naučila.

Ráda jste cestovala, navštívila jste řadu zemí, ale milovala jste ze všeho nejvíc Francii. Ráda a hodně jste fotografovala. Uměla jste péct vynikající cukroví, nezapomenutelné ořechové rohlíčky a mramorové bábovky.

A uměla jste být veselá a také se srdečně smát, dokud Vás v posledních letech nepostihly tři těžké osudové rány.

Po střetu s taxíkem na přechodu jste se ještě dokázala vzchopit a vrátit se na čas k práci, ze které jste vlastně nikdy docela neodešla. Ještě před pár měsíci jste se cítila být pouze na zdravotní dovolené a Knihovnu jste vlastně oficiálně neopustila. Byla jste velice statečná paní.

Nyní nezbývá, než se s Vámi definitivně rozloučit a smířit se s tím, že jste od nás odešla napořád. Budete tu chybět.

Budeme na Vás vzpomínat s láskou, respektem a uznáním.

Vaše ILK

 

 

 

Laiblová Kadlecová, Ivana. Rozloučení s PhDr. Jarmilou Burgetovou. Informace [online]. , č. [cit. 2020-10-26]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/rozlouceni-s-jarmilou-burgetovou/

Tisknout stránku