Rozhovor s Ing. Davidem Horkým

 

Ing. David Horký je již po řadu let Country Manager for Central and Eastern Europe, IP & Science, Thomson Reuters, jinými slovy pro nás hlavní osoba pro Web of Science a přináležící produkty Thomson Reuters. Studoval na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice marketing, management a logistiku. Pochází z Pardubic a zůstal tomuto místu věrný.

Ing. Davida Horkého (DH) se ptala PhDr. Ivana Laiblová Kadlecová (ILK).

ILK: Jste v mých očích člověk neustále v pohybu, na cestách po světě, požádala jsem Vás, zda byste mohl na chvíli zaparkovat a trochu neobchodně si popovídat. Sešli jsme se tedy u čaje. Vy z Pardubic, já z Hradce Králové. Nemáme s tím problém, že ne?

DH: Rozhodně ne.

ILK: Takovou tu rivalitu Hradec/Pardubice pamatuji už od dětských let. Nikdy jsem nepochopila, k čemu to je, dokud jsem neviděla nápisy typu „Kdo dá více republice – Hradec nebo Pardubice“, ale to Vás určitě věkově minulo…

DH: To mne skutečně minulo, dnes jsou obě města krajská, každé má svůj osobitý styl. Jsou dost daleko od sebe, aby se spojila v jeden celek, a dost blízko, když je potřeba. Tak třeba Hradec si dříve pořídil skvělé multikino, v Pardubicích jsou podle mého názoru zase lepší bary. Ale já vnímám takovou sportovní rivalitu, spíš soutěživost – v hokeji třeba.

ILK: Povězte, jak se chlapec z Pardubic dostal k Thomson Reuters, respektive tehdy k Thomson Scientific?

DH: Po studiích jsem odešel – odletěl do Anglie, nejprve do Oxfordu, poté do Londýna. I  když jsem dostal práci u Thomson Scientific, věděl jsem, že nechci trvale žít v zahraničí, a poštěstilo se mi dostat se do kanceláře TR v Praze na Václavském náměstí, poté co došlo ke sloučení firem Thomson a Reuters. Ta okružní cesta ale nebyla tak rychlá, jak to ve výsledku vypadá.

ILK: Web of Science je od dopravy dost daleko?

DH: Já jsem se pohyboval spíše v oblasti managementu než v té dopravě samotné, ale láska či náklonnost k vláčkům mi zůstala. Při svých cestách, jak jen to je možné, preferuji jízdu vlakem. Oborově jsem se od kolejí odrodil, ale u managementu a marketingu jsem zůstal.

ILK: A kam všude létáte a jezdíte?

DH: Mám na starosti střední a východní Evropu, až po střední Asii, třeba Kazachstán, také Benelux. Podle toho vypadají mé pracovní cesty.

ILK: Zajímavé destinace. Jistě zajímavé kultury. Jak to vypadá třeba v Kazachstánu?

DH: Kazachstán je moc zajímavý. Jsou to především muslimové, ale je pozoruhodné, jak se umí víra porovnat třeba s vodkou. Vodku tam mají dobrou a věnují se jí, na druhé straně nastane ramadán – a tu se vší vážností dojde na respekt k víře a nepijí přes den ani vodu. Ti lidé jsou přátelští, velice pohostinní, dámy a dívky chodí pěkně oblečené v ‚západním‘ stylu a není vidět žádné burky. Prostě působí dojmem otevřené země.

Češi, Škoda, Tatra, to je pořád fenomén. Mají rádi Čechy, Slováky, Poláky, milují Prahu, Karlovy Vary. Setkal jsem se často s lidmi, kteří studovali někde v zahraničí, a ti se pak snaží proniknout do vědeckého establishmentu.

david-horky.1

(Zdroj: archiv Davida Horkého)

ILK: Mají tam přírodní bohatství, pokud se pamatuji ze školy.

DH: Ta země je obrovská, asi pětkrát větší než Francie a žije tam 16 milionů lidí. Země je neuvěřitelně bohatá. Mají ropu, zemní plyn. Vzali mě jednou do jedné továrny na východě Kazachstánu. Ptal jsem se, co je to za fabriku, čím se zabývají, a ředitel mi odpověděl: „Těžíme tu celou Mendělejevovu tabulku“. Mají tam úžasný geofond.

david-horky.2

David Horký s pracovnicí kazachstánského Národního centra vědeckých a technických informací (Zdroj: archiv Davida Horkého)

ILK: A něco ke koloritu?

DH: Lidé jsou tam hodně veselí, rádi se baví, zpívají, a jak už jsem říkal, jsou úžasně pohostinní. Je to taky jediná země, kde jsem pil kumys. Kazaši jsou nomádi, mají takové heslo – nejdřív se na koni povozíme a pak ho sníme.

A jednou jsem byl na letišti, asi 500 km od Bajkonuru, a viděl jsem tam kosmonauty, kteří byli právě převáženi od letiště na základnu Bajkonur.

ILK: Dostal jste se při cestách někdy blíž k válkám?

DH: K válkám přímo ne. Jen když jsem byl posledně v Gruzii, vjely tam tanky asi dva týdny po mém odletu. Ale ke komplikacím občas dochází. Stačí stávky na letištích. To jsou ale jen nepříjemnosti, nikoliv nebezpečí. Zajímavé to bylo v Soluni, kde jsem si v recepci hotelu vyjednával dopravní spojení do Athén a dívka se prostě podívala na web, kde mají evidenci stávek podle druhu (kdo stávkuje), místa a času.

ILK: Byl jste třeba v Kosovu?

DH: Poté, co jsme v Kosovu uzavřeli kontrakt, který pak po roce zase zrušili, cestoval tam kolega trenér. Takže ne.

Na druhé straně Řecko, které je na tom, jak víme, docela zle, nějaké peníze na vědu má, jejich výsledky, pokud se podíváme do našich informačních zdrojů, dopadají dokonce nad světový průměr. Sice tam studenti každou chvíli stávkují, ale výsledky nakonec mají. Platí sice se zpožděním, ale nakonec vždy zaplatí.

ILK: Vraťme se ještě zpět do Pardubic. Co Vy a koně v Pardubicích, když odhlédneme od těch nomádů? Myslím Velkou pardubickou?

DH: Abych řekl pravdu, na opravdové Velké pardubické jsem byl jednou při studiích jako brigádník a následně jednou jako divák. Nejlépe mi vyhovuje sledovat závody, a to všechny závody už od dopoledne, v televizi.

ILK: Co Vaše tři zlatíčka? Když jste náhodou doma? Máte nádhernou a milou paní a dvě holčičky. Pokud se pamatuji, s manželkou jste kdysi vedli dětské letní tábory, tak máte dobrou průpravu.

DH: Starší Kristýnka půjde do školky, mladší Terezce rostou zoubky. Moje paní se o ně úžasně stará, jistě se ale vrátí ke své práci, až holčičky trochu povyrostou. Jakkoli mám svou práci rád a cestování k ní patří, vždycky se strašně těším zpět domů za rodinou. Koníčky a ostatní zvířátka máme pár kroků od domu, tak za nimi chodíme často. Kristýnka už na koníčkovi – zatím dřevěném, ale zato v životní velikosti – zkoušela sedět.

ILK: Je na Vás znát, jak se ze své rodiny těšíte. Ze srdce Vám to přeji. Děkuji Vám za Váš čas a za trefné postřehy z cest.

 

 

 

Laiblová Kadlecová, Ivana. Rozhovor s Ing. Davidem Horkým. Informace [online]. , č. [cit. 2020-02-17]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/rozhovor-ing-davidem-horkym/

Tisknout stránku