Veletrh vědy 2018

 

Ve dnech 7. až 9. června 2018 se konal již čtvrtý ročník Veletrhu vědy, pořádaný Akademií věd ČR na výstavišti PVA EXPO v Letňanech. Veletrh vědy je největší populárně naučnou akcí v České republice; letos na něj zavítalo téměř 25 000 návštěvníků, prezentovalo se zde 90 vystavovatelů. Kromě ústavů AV ČR zde výsledky své práce prezentovaly další vědecké instituce, firmy či univerzity. Dění na veletrhu bylo možno sledovat i na sociálních sítích, na Facebooku i Youtube jsou dostupné videoreportáže z jednotlivých dní, a to nejen od pořadatelů, ale i samotných návštěvníků.

Vystavovatelé z pracovišť Akademie věd ČR sázeli především na interaktivitu, zájemci si mohli mnoho věcí vyzkoušet na vlastní kůži formou různých pokusů a soutěží. Na několika stáncích bylo možné vyzkoušet virtuální realitu: Fyzikální ústav například díky ní návštěvníky přenesl do CERNu či představil místa, kde jsou nejsilnější lasery světa, Ústav organické chemie a biochemie díky virtuální realitě umožnil návštěvu pracovny Antonína Holého.

Etnologický ústav si připravil řadu prezentací i živé vystoupení souboru s lidovou muzikou.

Ústav pro českou literaturu se zaměřil na problematiku fake news a připravil celé Padělatelské doupě a několik workshopů na toto téma – jeho pracovníci představili nejznámější padělky od dob nejstarších až po současnost a návštěvníci měli možnost si některé falzátorské metody sami vyzkoušet. Samotný Fyzikální ústav měl asi 20 stanovišť včetně laserového bludiště či Domu nanohrůzy.

Mezi dalšími vystavovateli byly například Česká televize, Dopravní podnik hl. m. Prahy, firmy Lego, AERO Vodochody či univerzity: VŠCHT, Univerzita obrany v Brně či Západočeská univerzita v Plzni.

V rámci Veletrhu se konalo i několik panelových diskuzí, přednášek, vědeckých show a promítání filmů. Panelové diskuze s názvem „Léčba 21. století“ se účastnili Jakub Otáhal z Oddělení vývojové epileptologie Fyziologického ústavu AV ČR, Tomáš Mráček, vedoucí Oddělení bioenergetiky Fyziologického ústavu AV ČR, a Josef Prchal z Centra preklinického testování potenciálních léčiv (CPT). Tito přední odborníci diskutovali nejen o nezbytnosti preklinického testování léčiv, budoucnosti léčby epilepsie či studiu dědičných chorob, ale zodpovídali hlavně dotazy z publika. Diváci měli možnost zeptat se i online, jejich dotazy pak moderátor Václav Moravec diskutujícím přednesl. Témata diskuze se tak rozrostla o etiku testování na zvířatech, budoucnost tzv. evidence-based a personalized medicíny, problematiku alternativní medicíny či genového inženýrství.

V rámci veletrhu byla také zřízena Kariérní zóna, kde mohli zájemci najít informace a pomoc týkající se jejich pracovního života. Návštěvníci se učili jak správně napsat životopis a motivační dopis, mohli si vyzkoušet koučink či rovnou navázat kontakty s potenciálními zaměstnavateli.

 

 

 

Polomská, Kateřina. Veletrh vědy 2018. Informace [online]. , č. [cit. 2024-03-28]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/veletrh-vedy-2018/

Tisknout stránku