Reportáž z Pražské muzejní noci v Knihovně AV ČR

 

Letos se Knihovna AV ČR (KNAV) počtvrté účastnila již tradiční a oblíbené Pražské muzejní noci, která se v muzeích, galeriích a dalších kulturních institucích konala již po patnácté.

Vedle knihovny nabídla doprovodný program Galerie Věda a umění, která se také nachází v sídle Akademie věd. Historik Jaroslav Šebek na komentovaných prohlídkách k výstavě 18–18 Století státního svátku hovořil o nejen politickém vlivu na oslavy státního svátku 28. října. Výstavu lze navštívit až do 20. července 2018 každý všední den od 10 do 18 hodin.

O hladký průběh večera se staralo celkem 12 zaměstnanců knihovny, fotografické dokumentace se opět ujal Zdeněk Tichý.

Pojďme nejprve nahlédnout do zákulisí. S kolegy jsme se začali scházet na místě činu kolem páté hodiny odpoledne. Předpověď počasí varující před přívalovými dešti jsme pocítili na vlastní kůži; někteří sice dorazili ještě suchou nohou, ale většina nás by po příchodu potřebovala něco na převlečení, suché boty a fén. I z toho důvodu jsme byli rádi za pražsko-muzejní trička, jejichž design se letos mimořádně povedl.

Jakmile jsme se osušili, připravili sezení a ozvučení sálu, již zbývalo jen nachystat pamětní vstupenky a informační materiály ke vstupu do knihovny. Brány jsme oficiálně otevřeli přesně v 19:00, ovšem první kultury-chtiví návštěvníci se do vestibulu probojovali ještě před sedmou hodinou.

Mým úkolem je vždy vyprávění o historii budovy AV ČR a knihovny a stalo se jakýmsi pravidlem, že je do toho zahrnuto i moderování celého večera. Aby se přítomní návštěvníci zorientovali v našem programu, chopila jsem se tedy pár minut po sedmé hodině mikrofonu a večer uvedla. Nervozita, která mi při každé takové příležitosti roztřese hlas, naštěstí po několika minutách zmizela.

Vzhledem k počtu návštěvníků jsem opět pojala povídání jako přednášku v centrální části dvorany. Jelikož jsem na vyprávění měla více než tři čtvrtě hodiny, pokusila jsem se nenudit seznamem suchých dat, ale pojmout povídání spíše jako příběh poutavého místa, kde se toho od poloviny 19. století do současnosti událo mnoho. Ze služeb nynější Knihovny AV ČR jsem zmínila mj. i nové individuální studovny umístěné na vestavné galerii nad počítačovou studovnou.

Vedle výkladu o historii budovy si návštěvníci mohli prohlédnout prezentaci historického fondu připravenou Knihovědným oddělením, která připomíná 400. výročí Pražské defenestrace, při níž byli z oken Pražského hradu vyhozeni královští místodržící Vilém Slavata z Chlumu, Jaroslav Bořita z Martinic a písař Filip Fabricius. Ukázku dobových tisků s doprovodnými postery je možné zhlédnout ve vstupních prostorách knihovny v otevírací době (po–pá, 9–19 hod.) až do 27. července 2018.

Úderem osmé byl zahájen koncert Komorního orchestru Akademie Praha. Hudebníci se rozmístili na galerii, úvodní slovo si vzal jeden ze členů orchestru. Představil hudební těleso a jeho stručnou historii, dozvěděli jsme se, že oproti původnímu obsazení zahrnují pracovníci AV ČR jen asi 7 % členů; celkový počet se může vyšplhat až na 60 osob.

Komorní orchestr Akademie Praha, v čele s uměleckým vedoucím a dirigentem Pavlem Hryzákem si nastudoval Beethovenovu Symfonii č. 6 („Pastorální“), ve které se odráží umělcův láskyplný vztah k přírodě a venkovu.

Po prvních tónech nás jako vždy ohromila skvělá akustika, kterou bývalá spořitelní hala disponuje. Čtvrtá věta symfonie, symbolizující průtrž mračen, doplnila dramatickou atmosféru bouřlivého večera.

Knihovna byla celý večer otevřena bez omezení všem zájemcům, kteří se i během koncertu vážné hudby neváhali vrhat na odborný fond ve volném výběru.

Po koncertu jsme nechali posluchače trochu vydechnout, poté jsem v trochu kratším formátu zopakovala povídání o historii. V půl desáté orchestr podruhé spustil Symfonii č. 6.

Po hudebním představení se většina haly vyprázdnila, dovnitř ale začali proudit další zájemci. Ještě dvakrát jsem zopakovala svůj výklad, večer poté probíhal bez konkrétního programu. Lidé se procházeli po knihovně, listovali knížkami a doptávali se třeba na otevírací dobu knihovny, možnost registrace, ale i detaily z historie či výzdoby interiéru.

S kolegy jsme v knihovně zůstali až do půl druhé ráno, po skončení akce bylo nutné uvést halu do původního stavu.

 


 

Do knihovny během večera dorazilo na 1400 návštěvníků, od mnohých jsme získali pozitivní zpětnou vazbu. I to je důvodem, proč se již nyní těšíme na příští ročník.

Veliké díky patří všem kolegům, kteří náročný sobotní večer zvládli s úsměvem na tváři.

Fotogalerie z celé akce je k vidění na adrese https://www.knav.cz/22812/prazska-muzejni-noc-9-6-2018/

 

 

 

Grillová, Jana. Reportáž z Pražské muzejní noci v Knihovně AV ČR. Informace [online]. , č. [cit. 2024-04-18]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/reportaz-z-pmn-2018/

Tisknout stránku