Akademie věd a 14. ročník Pražské muzejní noci

 

V sobotu 10. června 2017 proběhl 14. ročník Pražské muzejní noci, i v letošním roce pod vedením zkušeného organizačního týmu Centra pro prezentaci kulturního dědictví při Národním muzeu.

Také v roce 2017 se – spolu s dalšími 77 institucemi – připojila Akademie věd České republiky.

Svůj program připravila Knihovna AV ČR, a již podruhé i Galerie Věda a umění Střediska společných činností, tentokrát v součinnosti s Astronomickým ústavem a Ústavem experimentální botaniky.

Výsledkem spolupráce byl podstatně větší prostor, který bylo možné otevřít návštěvníkům, vynikající bohatá programová nabídka a – v neposlední řadě – rekordní počet návštěvníků.

Pojďme se podívat, jak průběh Muzejní noci zachycují objektivy fotografů Zdeňka Tichého (KNAV) a Jana Služevského (SSČ).

 


 

19:01

Pražská muzejní noc oficiálně odstartovala a vítáme první návštěvníky, kteří už nedočkavě přešlapovali před zamčenými dveřmi Akademie věd.

 

Návštěvníci přicházejí v hojném počtu v průběhu celého večera. Až s blížící se půlnocí (jak už víme z předchozích ročníků) jich začne ubývat.

 

Právě proto, že je návštěvníků tolik, nelze exkurze provádět formou komentovaných prohlídek.

Nevadí. Mikrofon máme, odvážnou Janu Grillovou, která se na vyprávění o historii specializuje, také – a můžeme tedy okamžitě začít s ozvučeným povídáním pro všechny, kdo právě dorazili. Výklad o historii neorenesanční budovy, ve které dnes sídlí Knihovna AV ČR a je také hlavním sídlem AV ČR, proběhne v průběhu večera podle aktuálních možností i počtu zájemců ještě několikrát.

 

20:00

Začíná první ze dvou provedení koncertního programu, který si připravil Komorní orchestr Akademie Praha pod vedením dirigenta Pavla Hryzáka k 30. výročí svého založení. Dnešní vystoupení je pro ně generální zkouškou před velkým koncertem v Rudolfinu, který proběhne už 14. 6.

 

Jako každý rok, i letos jsou posluchači nadšení. Během koncertu zazní:

Bedřich Smetana (1824–1884): Symfonická báseň Šárka z cyklu „Má vlast“

Johann S. Bach (1685–1750): Passacaglia a fuga c moll, BWV 582, instrumentace Ottorino Respighi

Ludwig van Beethoven (1770–1827): Symfonie č. 8 F dur, op. 93

 

Orchestr hraje z ochozu vysoko nad hlavami diváků. Je to vlastně taková kuriozita a zároveň jde o praktické řešení, které se už v minulosti osvědčilo. Kromě toho, že by se padesátičlenný orchestr do prostoru studovny nevešel, jsou také v tomto umístění výrazně lepší akustické podmínky.

 

Diváci tedy hudebníky spíš tuší, než vidí. Věří ale, že tam někde nahoře opravdu jsou…

 

Co se ještě v knihovně dá dělat kromě poslouchání hudby nebo povídání o historii?

 

Prostor studovny je po celou dobu Muzejní noci bez omezení otevřen a vyzkoušet knihovnu je možné jakýmkoliv způsobem. Hitem letošního ročníku se jednoznačně stávají – knihy.

 

Zájem o prolistování knih ve volně přístupném fondu je obrovský, bez ohledu na tematické zařazení.

 

Kromě toho je k vidění výstava velkoformátových fotografií „Architektura doby Karla IV.“ a v zaplněném prostoru vstupní části studovny se lze s trochou štěstí probojovat k vystavené prezentaci knihy „Jeskyně ČR na historických mapách“ nebo si tuto knihu elektronicky prolistovat.

 

Ovšem Pražská muzejní noc neprobíhá zdaleka jenom v knihovně. Přímo ve foyer budovy se koná „jarmark rostlinných vůní a barev“ pod patronátem pracovníků Ústavu experimentální botaniky, kteří dokáží s přehledem zaujmout návštěvníky všech věkových kategorií.

 

S pomocí vědců je možné podívat se na svět tak, jak ho vidí rostliny.

 

V Galerii Věda a umění je ke zhlédnutí výstava Astronomického ústavu AD INFINITUM neboli „do nekonečna“. Představuje unikátní instalaci černé díry a návštěvníky zavede do hlubin vesmíru.

 

V rámci Muzejní noci proběhnou navíc ještě dvě komentované prohlídky této výstavy.

 

Nahlédnout do vesmíru se dá – alespoň teoreticky – také na zahradě budovy, kam byl pro příležitost Pražské muzejní noci umístěn astronomický dalekohled.

 

Uprostřed Prahy s vysokým stupněm světelného znečištění samozřejmě nemohou být podmínky k pozorování ideální, ale i tak stojí za to alespoň zkušebně „přiložit oko“. Pozorování navíc doprovázejí odborným výkladem vědci z Astronomického ústavu.

 

21:30

Ve tmě a dokonalé atmosféře nasvícené studovny se rozeznívá druhé provedení koncertního programu Komorního orchestru Akademie.

 

Zásadní změnou oproti minulým letům je rozhodnutí ponechat během koncertu prostor studovny otevřený. Oproti původním obavám naštěstí nedochází k rušení posluchačů koncertu návštěvníky, kteří se přicházejí pouze rozhlédnout. Ti naopak často alespoň na chvíli zůstávají…

 

I po koncertě pokračují komentované prohlídky, nyní již s menším počtem návštěvníků je možné knihovnou skutečně projít, vše si společně s komentářem prohlédnout a na cokoliv se zeptat.

 

00:00

Po půlnoci už kromě knihovníků ve studovně zůstává jen několik málo návštěvníků.

Pražská muzejní noc končí v 01:00 hod. v neděli 11. června 2017.

 


 

Do Akademie věd ČR zavítalo během 14. Pražské muzejní noci téměř 2700 návštěvníků.

Děkujeme všem, kdo k návštěvě našli čas a chuť!

 

 

 

Krahulcová, Marina. Akademie věd a 14. ročník Pražské muzejní noci. Informace [online]. , č. [cit. 2024-03-19]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/akademie-ved-a-14-rocnik-prazske-muzejni-noci/

Tisknout stránku