Jarní exkurze do světa vědy

 

Jaká je historie budovy, ve které dnes sídlí Akademie věd ČR? A co zde najdete v současnosti?

Jak probíhá digitalizační proces, na jehož konci je (nejen) Digitální knihovna AV ČR, obsahující dnes více než 3 000 000 digitalizovaných stran časopisů, knih a dalších dokumentů?

Přijďte se k nám podívat – nabízíme bezplatné exkurze pro jednotlivce i skupiny.

 

 

Exkurze ve studovně Knihovny AV ČR

  • Kdy?
    V pracovní dny od 22. května 2017 do 2. června 2017.
    Konkrétní termín a čas exkurze je nutné předem domluvit:
    Mgr. Jana Grillová, tel.: 221 403 254, grillova@knav.cz
  • Kdo?
    Exkurze je vhodná pro všechny zájemce bez omezení.
    Po domluvě je exkurze možná také v angličtině.
    Maximální kapacita pro jednu exkurzi je 30 osob.
  • Co?
    V průběhu exkurze ve studovně Knihovny AV ČR budete mít příležitost poslechnout si vyprávění o tom, pro koho byla postavena a kým byla vyzdobena neorenesanční budova, ve které se v současné době nachází sídlo Akademie věd ČR a studovna knihovny. Prohlídku historického interiéru doplní seznámení se současnými službami a nabídkou informačních zdrojů Knihovny AV ČR.

 

 

Exkurze v Digitalizačním centru Knihovny AV ČR

  • Kdy?
    24. 5., 31. 5., 7. 6., 14. 6. 2017 (8–16 hod.)
    Konkrétní termín a čas exkurze je nutné předem domluvit:
    Mgr. Martina Nezbedová, tel.: 286 851 955, e-mail: digitalizace@knav.cz
  • Kdo?
    Exkurze je vhodná bez omezení pro všechny zájemce, kteří umí číst :-)
    Po domluvě je exkurze možná také v němčině.
    Maximální kapacita pro jednu exkurzi je 12 osob.
  • Co?
    Během exkurze v Digitalizačním centru Knihovny AV ČR Vám jeho pracovníci představí celé digitalizační workflow obsahující:
    1. skenery, jejich parametry, parametry skenování
    2. archivaci naskenovaných materiálů
    3. grafické zpracování naskenovaných materiálů
    4. metadatový popis (bibliografické záznamy, technická, administrativní a popisná metadata)
    5. zpřístupnění v systému Kramerius

    • Délka exkurze: 30 min.

 

Prezentace knihy Petra Zajíčka  „Jeskyně České republiky na historických mapách“ a přednáška „Kouzlo starých map našich jeskyní“

Prezentace knihy „Jeskyně České republiky na historických mapách“
24. 4. 2017 – 20. 6. 2017 (pondělí-pátek, 9-19 hod.)
Knihovna AV ČR, Národní 3, Praha 1
Knihovna AV ČR ve vstupním prostoru své studovny představuje knihu Petra Zajíčka „Jeskyně České republiky na historických mapách“, která v 9. ročníku Cen Nakladatelství Academia získala Cenu poroty.

Obsah knihy je návštěvníkům přiblížen sérií posterů s ukázkami historických map. Zároveň je možné si elektronickou podobu knihy na místě prolistovat v Digitální knihovně AV ČR, a to včetně kompletní mapové přílohy. Registrovaní uživatelé KNAV si mohou knihu vypůjčit, případně zarezervovat k vypůjčení.

Anotace: Téměř čtyři tisíce jeskyní se ukrývají pod povrchem našeho území. A řada z nich byla známa od nepaměti. Není tedy divu, že historie výzkumů podzemních krasových i nekrasových jevů postihuje u nás již několik staletí. Postupem času se k odvážným badatelům přidávali i lidé se schopnostmi dokumentovat vše zajímavé, co se v podzemí ukrývá. Od konce 18. století začaly vznikat první mapy našich významných jeskyní a propastí. V průběhu 19. století podobných plánů přibývalo a v jeho polovině již vznikl celý soubor map jeskyní na území Moravského krasu od jedné skupiny badatelů. Na přelomu 19. a 20. století se mapy podzemních i povrchových krasových jevů stávaly nedílnou součástí dokumentace. Kniha představuje nejvýznamnější historické mapy českých jeskyní, osoby, které se podílely na jejich tvorbě a období jejich vzniku s mnohdy neobvyklými příběhy. Součástí publikace je box se 46 rozkládacími věrnými kopiemi historických map.

Přednáška Petra Zajíčka „Kouzlo starých map našich jeskyní“
12. května 2017 od 17 hod.
Oválná studovna Knihovny AV ČR, Národní 3, Praha 1
Na přednášku je nutné se registrovat.
Přednáška je vhodná pro studenty středních škol, dospělou a odbornou veřejnost.
Délka přednášky: cca 80 min.

Anotace: Staré mapy patří k významným, krásným a mnohdy unikátním dokumentům. Výjimkou nejsou ani mapy jeskynních prostor, i když začaly vznikat později než například plány důlních děl. První pokusy zachytit krasové útvary na našem území se objevily ve druhé polovině 18. století. Později se začaly stávat mapy jeskyní a propastí nedílnou součástí dokumentace. Přednáška „Kouzlo starých map našich jeskyní“ představuje nejvýznamnější díla tohoto druhu od období průkopníků jeskynní kartografie až do poloviny 20. století.

Před a po přednášce bude možné přímo ve studovně knihovny  zakoupit knihu „Jeskyně České republiky na historických mapách“ s 20% slevou.

 

Kde nás najdete?

Studovna Knihovny AV ČR
Národní 3, Praha 1
Knihovna AV ČR se nachází proti Národnímu divadlu v budově Akademie věd České republiky.
Dostupná je tramvajovými linkami 2, 9, 12, 17, 18, 22 a 25 (stanice Národní divadlo) a metrem linkami A (Můstek) a B (Národní třída). Vyhledat vhodné dopravní spojení můžete zde.

Depozitář Jenštejn a Digitalizační centrum
Jenštejn 26, Praha-východ
Areál KNAV se nachází přímo na návsi obce Jenštejn. Z Prahy je Jenštejn dostupný autobusy č. 367 a 378 (vyhledání dopravního spojení je možné zde, pro automobilisty zde).

 


Jarní exkurze do světa vědy v Akademii věd ČR

Jarní exkurze do světa vědy se konají v měsících květen a červen na vybraných vědeckých pracovištích Akademie věd ČR jako volná část festivalu Týden vědy a techniky AV ČR.

Akce je zaměřena především na studenty středních škol a jejich učitele, kteří mají možnost navštívit výzkumná pracoviště AV ČR a seznámit se s českou vědou. Na své si ale přijdou i ostatní zájemci o oblast vědy. Návštěvníci mohou poznat vědce přímo v jejich působišti, dozvědět se zábavnou formou detailní informace o jejich práci, seznámit se s pestrou činností vědeckých ústavů, zúčastnit se zajímavého programu a odnést si nevšední zážitky.

Vstup na všechny akce Jarních exkurzí je zdarma.

Program 2017