Mezinárodní veletrh CEBIT 2011 (Hannover)

 

 

Veletrh výpočetní a telekomunikační techniky CEBIT, který se každoročně koná v německém Hannoveru, jsme navštívili 2. března 2011 společně s Ing. Martinem Lhotákem. Zaměřili jsme se na oblasti, které jsou pro Knihovnu AV ČR aktuálně zajímavé. Zkoušeli jsme nové čtečky knih a tablety jako možnost zpřístupňování elektronických knih uživatelům naší knihovny. Zajímali jsme se také o samoobslužné skenery pro naše uživatele. v obou případech už jsme v té době měli vyhlédnuté řešení, ale termín konání CEBITu nám dal možnost ještě ověřit správnost rozhodnutí, případně je nějak revidovat.


PocketBook PRO

 

Vyzkoušeli jsme mimo jiné čtečky firmy Pocket Book a to model IQ s barevným dotykovým displejem a hlavně PocketBook PRO s displejem založeném na technologii E-Ink v 16 stupních šedi. Je dobře ovladatelný tlačítky, ale poněkud hůře se pracuje s elektromagnetickým perem. Také překreslování displeje není nejrychlejší. Další čtečka ASUS Eee Note EA800 může být používána jako zajímavá kombinace čtečky knih a poznámkového bloku, ale měl jsem pocit, že hůře čitelný displej poněkud zhoršuje použitelnost čtečky.

ASUS Eee Note EA800

 

Na CEBITu bylo vystavováno velké množství tabletů, některé jsme si i „osahali“. Jeden z nich – Samsung Galaxy Tab – společně s výše zmíněnou čtečkou PocketBook PRO – pracovníci OVS KNAV později v průběhu roku pořídili. Zmíněná zařízení budou sloužit pracovníkům výpůjčních služeb pro seznámení se s jejich funkčností, se stahováním e-knih a podobně. Budou pak schopni předat tyto vědomosti návštěvníkům knihovny. Zatím čtečky čtenářům nepůjčujeme, knihovna by měla být především poskytovatelem obsahu. Elektronické knihy jsou k dispozici na počítačích ve studovně. Zvažujeme však půjčování čteček prezenčně ve studovně.

 


Samsung Galaxy Tab

 

Zaujaly mě některé ze samoobslužných skenerů, které jsme měli možnost vidět v akci. Zeta je produkt firmy Zeutschel s netypickým designem, velmi kompaktně působící, s jednoduchým ovládáním přes dotykový panel, který je umístěn na ploše vedle skeneru. Bohužel jsem získal dojem, že vše nebylo na tomto modelu ještě doladěno, hlavně co se týká rychlosti skenování a následného zpracování, tudíž myslím, že byl předveden poněkud předčasně.

 

Zeta Zeutschel

 

Dalším zajímavým samoobslužným skenerem je book2net spirit s příjemnou dotykovou obrazovkou a snímací hlavou pevně umístěnou na trubkovitém rameni. Rychlost skenu je udávána 0,2 sec a doba jednoho cyklu 0,7 sec. z jedné zkušenosti nelze určit, jsou-li tyto časy přesné, ale skener pracoval velmi svižně, k čemuž přispívá i jeho velmi jednoduché ovládání. Zajímavá je také hloubka ostrosti 8 cm.

 

book2net spirit

 

Samozřejmostí je možnost připojení do sítě a odesílání skenů mailem nebo ukládání na připojené USB zařízení. Rozlišení 300 DPI by mohlo být výhodou v porovnání s 200 DPI u již námi dříve vyhlédnutého a také už otestovaného skeneru e-Scan firmy i2S. e-Scan byl ale nakonec zvolen jako nejlepší možnost pro užívání návštěvníky naší knihovny. Několikaměsíční praxe potvrzuje, že jeho ovládání je pro naprostou většinu uživatelů bezproblémové.

 

e-Scan i2S

 

U velkoformátových knižních skenerů jsme vycházeli z toho, že v našem digitalizačním středisku v Jenštejně bude brzy potřeba nahradit letitý (cca 7 let) Zeutchel OS 7000, který je již morálně i fyzicky zastaralý. Zajímavou náhradou by mohl být Bookeye 3 na zpracování dokumentů do A2 v plné barvě, který nám předvedli u stánku Image Access.

 


Bookeye 3

 

Na stánku firmy Microform jsme viděli v činnosti produkční rychloskener dokumentů XINO S700. Je schopný naskenovat až 200 stránek za minutu. Obdobné skenery jsou využívány pro masovou digitalizaci např. v Norské národní knihovně. Podmínkou je ovšem rozřezání knihy před skenováním, což lze za předpokladu, že je k dispozici dostatečný počet kopií.

 


XINO S700

 

Veletrh byl tentokrát zaměřen výrazně na „cloud computing“, což zjednodušeně znamená poskytování programů a služeb uložených na serverech na internetu. Uživatelé mají možnost používat je prakticky odkudkoliv přes webové rozhraní. Bohužel během jednodenní návštěvy jsme neměli možnost navštívit některé z přednášek a prezentací, které se průběhu veletrhu konaly. Protože je ale cloud computing dynamicky se rozvíjející odvětví, rozhodně nebude chybět jako jedno z hlavních témat na příštím CEBITu.

Na stánku Microsoftu byla k zhlédnutí budoucnost prezentací. Powerpointové prezentace mohou být časem nahrazeny a přednášky budou uváděny podstatně živějším způsobem s použitím dotykové obrazovky. Představu si můžete udělat na Youtube. Zadejte tam do vyhledávání například „Stereolize CEBIT 2011 Microsoft“.

 

 

Tichý, Zdeněk. Mezinárodní veletrh CEBIT 2011 (Hannover). Informace [online]. , č. [cit. 2024-03-29]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/mezinarodni-veletrh-cebit-2011/

Tisknout stránku